piątek, 31 października 2014

Śmierć pustej duszy...


Kiedy już nie ma powrotu, a wszystkie drzwi i okiennice przed nami zamykają, pozostaje zapomnieć. Być pustą duszą, o której nikt nie wie, że istnieje, że była pośród żywych. Błąkać się na rozstajach dróg w ciemności i marznąć. Upiór nie ma praw. Od dawna zaprzestano rozpalania ognisk tam, gdzie przodków cień i zjawa. Głód i samotność przyjąć z pokorą.

środa, 29 października 2014

Dąb im. Karola Małłka nad jeziorem Mokre

Dąb szypułkowy im. Karola Małłka.
Pod koniec sierpnia uczestniczyłem w warsztatach szkutniczych nad Krutynią. Organizowała je Fundacja Promocji Rekreacji KIM z Łomianek na rzecz osób niepełnosprawnych. Prowadzą ją ludzie niezwykli i uczynni. Pasjonaci od serca, zakochani w kajakarstwie i budowaniu kolejnych jednostek pływających. Mile wspominam ten pobyt z nimi.. Niebawem napiszę o tym relację.

sobota, 25 października 2014

Nad lasem

                                        Stoję na piaszczystej wydmie,
                                        Jeszcze w nocnej szacie wisielca,
                                        Czerwona krew spływa ze słońca,
                                        O brzasku gdy je chmury pożera.


piątek, 24 października 2014

Wiślane Dziady- ku pamięci tych, którzy odeszli...


We fragmentach stuletnich lasów sokorowych przejaśniało. Baldachim z listowia leży już u podnuża ich ogromnych pni. Ścielą się grubą warstwą świeżego obrusa nałożonego jakby na ucztę. I zapraszają, aby usiąść i poczuć zapach zbliżających się Dziadów.  Jesień tego roku jest bardzo sucha, tak, że po okolicznych zwierciadłach wody pozostało wspomnienie. Za to irytujących meszek jest całe mnóstwo.Kąsają zajadle.

niedziela, 19 października 2014

W łęgach i wiklinowiskach wiślanych-nocą

Dorodny łęg.
Wieczór, który przeobraża się w noc to zjawiskowy spektakl artyzmu nadwiślańskiego krajobrazu. Bure szarości spowijają lasy łęgowe i młode wikliny w coś, co trudno opisać słowem i obrazem. Wydłużają się cienie drzew, w gajach młodych wiklin coś gęstnieje, staje się coś nieprzebyte i nieprzyjazne. Czasami to one wędrują za naszym wzrokiem, a chwilę później zamierają w bezruchu.

piątek, 17 października 2014

Drogiszka-perła mazowieckiej architektury sakralnej...

   Na jednym z morenowych  Wzgórz Mławskich.za wsią o nazwie Drogiszka odnajdziemy prześliczny obiekt przyrodniczo-sakralny z XVI wieku. Na jego szczycie pośród okazałych 28 lip, dorodnych dębów, wiązów i grabów stoi kościółek. Jeden z najoryginalniejszych obiektów zabytkowej architektury drewnianej północnego Mazowsza. Otacza go malowniczy ponad 5 hektarowy park ukształtowany w wieku XIX.

Kościółek w Drogiszce- od głównego wejścia

czwartek, 9 października 2014

Zmarł ks. Prof. Tadeusz Żebrowski, płocki regionalista i historyk

 W środę 8 października 2014 roku zmarł w wieku 89 lat płocki historyk i znawca Mazowsza ks. Prof. Tadeusz Żebrowski. Niezwykle cierpliwy, sumienny człowiek, który zasłynął jako poszukiwacz  zrabowanych przez niemieckich okupantów starych księgozbiorów i zabytków kultury materialnej naszego regionu. To on, przez długie lata zabiegał o odbudowanie biblioteki seminaryjnej w Płocku, rozproszonej i zdewastowanej podczas II wojny światowej.


wtorek, 7 października 2014

Z Herbertem przez życie...

Dziś stan mojego ducha wrze. Ciężko, duszno, brzydko.... Wkoło ślepia, które dawno zatraciły cokolwiek wspólnego z sumieniem i godnością. Wszędy tylko łajdactwo, co plugawi, ośmiesza i upokarza, bo jesteś słabszy, lub wrażliwszy niż oni.


Nadwiślańskie knieje

Brzegi starorzeczy barwią intensywnymi zieleniami. W głębszych bardziej niedostępnych fragmentach łęgów, gdzie wąski strumyk zasila łożysko największego wiśliska klony polne wraz z topolami żółcieją i gniją brązami. Widać to dokładnie na liściach, co opadają z dnia na dzień. Czuć przyjemny zapach błotnych niezapominajek z lazurem kwiatków. Ukrywają się wśród kożucha mszastej darni rozdeptywanej przez sarny.

Wiślane wiślisko w łęgowej kniei.

poniedziałek, 6 października 2014

Zapowiedź książkowej monografii wyszogrodzkiego mostu w Muzeum Wisły

Któż nie pamięta skrzypienia drewnianych belek pod stopami wyszogrodzkiego staruszka?  Prześwitów szpar na głównym trakcie mostu, albo na poboczu drogi. Cudowne drewniane schodki prowadzące ku wiślanej Konfederatce. I ten dziwny zapach przesuszonego drewna..... I jesienne mgły. Ja pamiętam. Szczególnie jeden moment podczas jazdy rowerem, kiedy przednim kołem zaryłem w jasnej dziurze mostu.

Dr. inż. Marek Mistewicz podczas wykładu.

niedziela, 5 października 2014

Pisarz Wiesław Myśliwski w Książnicy Płockiej

W budynku Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego w Płocku odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej: ''Którzy tworzyli wolność...'' Została ona poświęcona wybranym autorom, dla których tematyka wolności odgrywała wielkie znaczenie w ich pisarstwie. Jednym z gości i jednocześnie bohater owego wernisażu był gigant polskiej literatury, pan Wiesław Myśliwski. Twórca takich dzieł jak ''Widnokrąg'', oraz pamiętny '' Traktat o łuskaniu fasoli''. Dwukrotny laureat literackiej Nagrody Nike.

Wiesław Myśliwski podczas podpisywania swoich książek.