sobota, 13 kwietnia 2013

Moje olsy

Ols w okolicach Borowiczek-Pieniek.
Niektóre obszary olsów w naszym kraju można uznać za najbardziej dziewicze ostoje przyrody. Co więcej są one ostatnimi skrawkami wyizolowanych populacji łosia, wilka i jelenia, które odnajdują tam spokój i miejsce na wychowanie potomstwa.Ols charakteryzuje się podmokłościami a niekiedy strukturą bagienną porośnięty olszą czarną, kilkoma gatunkami wierzb, brzozą a czasem świerczyną i sosną. W zależności od warunków siedliskowych, dzięki któremu dany gatunek drzewa może go zająć.

Żeremie bobrowe w olsie.
W olsach poziom wód gruntowych waha się od kilku centymetrów do ponad 1 metra głębokości. Może ona być zarówno wolno stojąca jak i o niewielkim przepływie zasilającym go przez inne cieki . To, co wyróżnia olszyny w oczach miłośnika tych  zakamarków jest jego kępkowo-dolinowa mozaika runa , gdzie dana kępka tworzy się u podstawy drzewa. Widać wówczas wyraźnie  rozległe korzenie drzew wynurzające się ponad lustro wody. Tam zaś pomiędzy nimi rosną rośliny zielne związane z biotopem olsów. Wśród nich można wymienić takie gatunki roślin jak : kosaciec żółty, psianka słodkogórz  a czasem  także turzycowe zarośla. Podczas pełni lata podziwiać możemy kilka odmian paproci- np. rzadkiego długosza królewskiego oraz zachylnika błotnego.

Roztopy w olszynach słupnowskich.
Ols pod Borowiczkami.
Istotnym elementem jaki spełnia ols dla przyrody są doskonałe miejsca gniazdowania dla  ptaków błotno- wodnych. Mam tu na myśli kaczki, ponętne żurawie i ginącego bociana czarnego. Żyją tu również wydry,bobry i norki. W okolicach Płocka znam miejsce dziupliska zajętego przez dzięcioła zielonego.Wiele małych ptaków śpiewających ma w nim swoje rewiry lęgowe- choćby strzyżyk,który coraz rzadziej zamieszkuje łęgi przystrumykowe. Warto wspomnieć też o wildze przylatującej w połowie maja.

Młode wyrośla kosaćca.
Błota olszowe zajmują coraz mniejsze areały z powodu osuszania bagien i melioracji. Ich ostatnie skrawki wolności ostały się w Gostynińsko- Włocławskim Parku Krajobrazowym na przykład pod Lucieniem i w okolicach Kowala. Śródleśne oazy tych mokradeł można napotkać też pod Brzezinną  Górą oraz przy nadjeziornych  łęgach jeziora Soczewka. Oczywiście wymieniam te, które dobrze znam. W Brudzeńskim Parku Krajobrazowym łączą się już one z łęgami i bagnami okolic  rzek Skrwy Prawej i Wierzbicy. Tutaj wiele płazów i gadów może bez obaw składać jaja i skrzek. Populacje zaskrońca oraz jaszczurek : zwinki i żyworódki mają się tu szczególnie stabilnie...Również dzięki bobrowym żeremiom. Żeremia bobrów spełniają rolę ochronną dla wielu gatunków płazów i gadów, gdyż im nie zagrażają!

Pod Cekanowem.
Moją wyprawę w olsy postanowiłem zahaczyć o lasy słupnowsko- borowickie. Tamtejsze olszyny, choć mniejsze od swoich imienniczek w parkach krajobrazowych znam bardziej dogłębnie i często mogę je odwiedzić z racji bliskiej odległości od mojego miejsca zamieszkania. Z roku na rok ich stan biologiczny ulega pogorszeniu. Wycinanie przez leśników i nielegalne zaśmiecanie je  przez tutejszą ludność doprowadza  do stanu agonii. Zapewne za kilka lat ulegną osuszeniu i zmurszeniu. Stąd już tylko krok od zalesienia lub zurbanizowania pod tereny rekreacyjne...

Myślę, że dobrze jest o nich wspomnieć i przy okazji ukazać ich piękno na fotografiach. Gdyż jeszcze cieszą oczy.

3 komentarze:

  1. Olsy i łęgi spełniają jeszcze jedną ważną funkcję. Zatrzymują wodę roztopową łagodząc tym samym falę powodziową. Wzdłuż rzek wycięto wszystkie łęgi z powodu żyznych mad rzecznych.
    Później gdy zorientowano się że woda rozlewa się w najbardziej dla niej dogodnym miejscu a nie tam gdzie wcześniej występowały łęgi, zaczęto regulować rzeki. Olsy to świetne miejsce dla żurawi a spróchniałe olchy to najbezpieczniejsze miejsce gniazdowania dla puszczykowatych czy dziuplastych gatunków kaczek jak na przykład ohar.
    AG

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za celne uwagi. Faktycznie nie wspomniałem o tym na wpisie, że olsy spełniają tak ważną rolę w zatrzymywaniu wody roztopowej. Co, do ohara - znam jedno dziuplaste stanowisko w olsach... W tym roku mam nadzieję, że powrócą.

    OdpowiedzUsuń
  3. 38 years old Information Systems Manager Florence Linnock, hailing from Drumheller enjoys watching movies like "See Here, Private Hargrove" and Water sports. Took a trip to Strasbourg – Grande île and drives a Supra. Czytaj wiecej tutaj

    OdpowiedzUsuń