sobota, 14 kwietnia 2012

Rzeka Wierzbica k. Starej Białej ( powiat płocki).

Jej dawna nazwa brzmiała Bielica.Płynie ona na długości 31,1 km wcinając się w głęboką polodowcową rynnę. Poniżej Srebrnej Wierzbica meandruje w dolinie rzecznej wśród pól. Jeśli ktoś ma bystre oko może bez trudu dostrzec jej żwirowo-piaszczyste i kamieniste podłoże.W okolicach Starej Białej rzeka ta do miejscowości Dziarnowo przepływa pośród lasków z olsów i zabagnionych szuwarów.Nieopodal zachował się też przepiękny obryw skarpy jakby straszący podróżnego,który nagle przykuwa jego uwagę.


                                             Rzeka Wierzbica.

Z ciekawostek,które zachowałem w pamięci od napotkanych tutaj przed laty mieszkańców są zachowane lokalne nazwy miejsc.I tak pod Srebrną jest " Oberwana góra",znamionująca,że kiedyś tu zalesione zbocze poprostu się oberwało i zsunęło.Z kolei w dolnym biegu Wierzbicy w samej dolince na rozwidleniu uchowało się niewielkie wzniesienie na którym  wiosną rosną łany fiołków. Stąd jego nazwa "Fiołkowa łąka lub Pagórek fiołków". Dziś naprawdę rzadko kto zna te nazwy,co napawa mnie smutkiem.

                            Dolina rzeki Wierzbicy z olsem i szuwarami.

W rzece Wierzbicy przed wiekami przeglądali się nasi dawni słowiańscy wojownicy.Tu zapewne z faktu swoich walorów obronnych i pitnych pobudowali warownię-gród w Proboszczewicach.Jedno z potężniejszych na Mazowszu.Nie licząc kilkunastu osad i cmentarzysk wczesnośredniowiecznych rozsianych po okolicy.
                             Dolina małej rzeczki k.Starej Białej.

Dziś cała dolina stanowi pewien rezerwuar zieleni na tych  bezleśnych połaciach poprzecinanych rachitycznymi laskami i brzeziną.Błotniaki mają tu swoje miejsca lęgowe,zalatują myszołowy i kanie rude.Spotykamy bociana białego, z mniejszych gatunków ptaków dzięcioły-dużego i pstrego.Są jeszcze szpaki i muchołówki. W wodach pływają bobry i z rzadka jakaś wydra.

Nie wiem jak długo,gdyż zagrożeniem tutejszego ekosystemu są rozrastające się nielegalne wysypiska śmieci wyrzucane wprost do samej Wierzbicy jak i przy brzegach.Oczywiście narasta budownictwo tuż nad samą doliną rzeczną i coraz bardziej ją oszpeca.Kolejny dowód na to,że władze gminy mają w nosie plany zagospodarowania przestrzennego zgodne z ochroną przyrody i krajobrazem.A przecież to otulina i granice  Brudzeńskiego Parku  Krajobrazowego !!!

                            Wiosna nad Wierzbicą...

W nurtach Wierzbicy żyje sobie nietuzinkowy odmieniec- duży chrząszcz pływak ( Ditiscus dimidiatus).Jest on drapieżnikiem polującym na  kijanki,narybek i ślimaki.Zarówno jako dorosły osobnik jak i larwa pożera wszystko,co żywe z powyższego menu.

Cała zlewnia rzeki Wierzbicy nie jest mała i wynosi ok.122.1 km kwadratowych.Dno doliny także wyróżnia jej wysokość tj. od 20 do 70 metrów.

Krajobrazowo to piękny zakątek Mazowsza płockiego...

2 komentarze:

  1. A da się tą rzeczką spłynąć kajakiem?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli chodzi o spływ kajakowy Wierzbicą to ciężka sprawa-mocno płycieje,ma wiele przeszkód i to niekoniecznie tych naturalnych.

    To nie jest możliwe, jeśli ktoś się uprze przepłynie...

    OdpowiedzUsuń