poniedziałek, 7 listopada 2011

Budki lęgowe dla dudków

W lipcu tego roku pracownicy Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego zakończyli pracę nad rozwieszaniem budek lęgowych dla dudków.Według różnego rodzaju obserwacji i monitorowania stanu populacji dudka w kraju; jego liczebność stałe maleje.Ten oryginalny współczesny " punk " charakteryzujący się irokezkim pióropuszem i barwnym upierzeniem zanika w zastraszającym tempie.
Jego naturalne siedliska lęgowe - stare drzewa,w tym dziuplaste wierzby i nadrzeczne ekosystemy śródpolne znikają z polskiego krajobrazu.Stają się ofiarami człowieka i jego barbarzyńskiego pojmowania własności jakby inne stworzenia nie miały prawa do życia.Przekształcany krajobraz to już nie mrzonka, to fakty ,które obserwuję na co dzień.
Terytorium dudka ( Upupa epops ) jakby rewir lęgowy pary w Polsce wyznacza się na ok. 20 ha.Zatem to promień ok. 250 m wokół gniazda.Ornitolodzy jednak wciąż błądzą i do końca nie poznali natury zajętego miejsca pod lęgi.Liczebność dudka w naszym kraju szacuje się na 4 tysiące par...
 Budka lęgowa typu D dla dudków w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym
Na obszarze i w otulinie ochronnej pracownicy Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego zawiesili 30 skrzynek lęgowych typu " D ". Starano się przy tym,aby rozwieszenie budek było jak najbliższe typowych miejsc dla występowania tych ptaków.
Dudek przy gnieździe.
Miejmy nadzieję,że w jakiś konkretny sposób te działania zaowocują częstszą obserwacją dudków na obszarze całego parku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz