środa, 28 grudnia 2011

Zabytki cmentarza w Płocku - Ośnicy

Zdaję sobie sprawę,że nie każdy przepada za zdjęciami z cmentarzy grzebalnych.Dla niektórych osób może to być rodzaj dziwactwa i niezdrowego zainteresowania.Proszę jednak nie zapominać,że dzięki takim podróżom w czasie a niekiedy i za pan brat z zatartą pamięcią mamy jeszcze szansę poznać osoby i życiorysy ludzi,których nigdy nie dane nam będzie ujrzeć...Jest to także jakaś forma historii o naszym regionie.Dlatego postanowiłem pokazać dzisiejszy plon moich peregrynacji.Wam pozostawiam opinię i odczuć refleksje.
Dołączam także niezwykły utwór muzyczny z płyty pt. " W królestwie umierającego słońca ".

Wacław Wolibner ( 1867-1908 ). Grób pierwszego dyrektora cukrowni " Borowiczki " i jeden z jej współzałożycieli. Na głównej tablicy grobu zachowany jedynie napis informujący o jego nazwisku i imieniu. Reszta zatarta.Aż wstyd,że nikomu nie przyszła do głowy renowacja nagrobka...
Na krzyżu wisi tablica informująca :

Ś. P.
Józef Pączkowski

ppor Powstania Styczniowego 1863 r.

Żył lat 82.
Zm. Dn. 10 . I. 1929 r.
 Przepiękny pomnik na bezimiennym już grobie.Jak widać pomnik jest w częściach...Tablica informująca kto może tutaj spoczywać - nie zachowała się.
 Cmentarna sztuka zdobnicza- moim zdaniem posiada niezwykły urok miejsca...


Cudnej urody aniołek- jeden z nielicznych,które zrobiły na mnie nieziemskie wrażenie.Pomniczek znajduje się w górnej częśći mogiły ( lewa strona głowy ) przy grobie:

Ś. P.

Stanisław Nowakowski

Żył lat 17 ( ? )

Zm. D. 20 Stycznia 1912 r.

Figurka ma ok. 40-50 cm. Ma także uszkodzoną-urwaną ?, prawą rękę.
 Bez komentarza... Rodzina Jezusków pochodzi z rejonu samej Ośnicy. Piękny!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz