piątek, 28 grudnia 2012

Megality : kamienne giganty. Wystawa w Muzeum Mazowieckim w Płocku.


Już od 11 grudnia 2012 roku w płockim spichlerzu, oddziału Muzeum Mazowieckiego w Płocku trwa wystawa planszowa poświęcona megalitom. Prezentuje ona najciekawsze tego rodzaju stanowiska megalityczne na obszarze Irlandii Północnej. Jest ona efektem pasji i działalności filii Klubu Młodych Archeologów współpracujących z muzeum Hrabstwa  [ Down County Museum ] w Downpatrick . Jego członkowie spotykają się tam jednocześnie ucząc się archeologii i poznając historię swojego regionu w którym mieszkają.


Zasadniczym celem wystawy jest przybliżenie tematyki dotyczącej budowli megalitycznych. W pradziejach były one wykorzystywane jako grobowce oraz miejsca prowadzenia praktyk ceremonialnych i kultowych. Na wystawie można zobaczyć takie wielkoformatowe plansze- z konstrukcjami megalitycznymi z kamienia i ogromnych głazów. Wśród nich grobowce korytarzowe, dolmeny,grobowce galeriowe a także stelle i kręgi kamienne. Widoki niezwykłe dla oka i ludzkiej wyobraźni...


       Wystawa megalityczna.                                                                                                                                                                                                                         
Jak niesamowitymi zabytkami są te budowle niech zaświadczą fakty o ich powstaniu. Do najstarszych należą  wybudowane w okresie ok. 4000 tyś p.n.e ,czyli w młodszej epokę kamienia [ neolit ] zaś ich późniejsze ''pomniki'' łączone są z epoką brązu. [ ok.2500 lat p.n.e ].

Mapa Irlandii Północnej z zaznaczonymi stanowiskami megalitów. Jest ich naprawdę wiele !
Idea  megalityczna występuje na terenie całego świata- od Europy po Azję, Afrykę aż po Oceanię. W Polsce jest również obecna . Charakteryzują ją dwie kultury nazywane: KULTURĄ PUCHARKÓW LEJKOWATYCH oraz jej drugą późniejszą imienniczką KULTURĄ AMFOR KULISTYCH. Te dziwaczne nazwy,określenia nie są przypadkowe. Ta pierwsza tzw. '' lejkowata'' znana od III tysiąclecia p.n.e pozostawiła na naszych ziemiach długie bezkomorowe kopce ziemne zwane kujawskimi. Mają one wydłużony trapezowaty kształt szerokości podstawy od 6-15 m. zaś długości 45-150 metrów Z czego ich wysokość sięgała nawet do 3 m. Ich obstawa zrobiona jest z dużych głazów albo kamieni. W najszerszym  miejscu grobowca - czole znajdował się pochówek lub większa ilość zmarłych. Taki grobowiec znajduje się w miejscowości Wietrzychowice na Kujawach.  Jest on zlokalizowany  najbliżej Płocka.

Kultura tzw. '' kulista'', znana od polowy III tysiąclecia p.n.e pozostawiła po sobie grobowce skrzynkowe wykonane z dużych płyt przykryte wielkim głazem lub głazami.Ich długość była zdecydowanie mniejsza i wahała się od 2-6 m. zaś szerokości od 1-2 metrów. Skrzynie były wkopywane pod powierzchnią ziemi. Znajdowano tam zbiorowe szczątki ludzkie tudzież ze zwierzęcymi... Taki grobowiec znany jest z miejscowości Sikórz k. Płocka.

Wystawa megalityczna w płockim muzeum w Spichlerzu. [ Foto Zbigniew Miecznikowski.]

Idea megalityczna  jest fascynująca, można ją zatem lepiej poznać wybierając się na wystawę w Muzeum Mazowieckim  i zobaczyć na własne oczy jak te budowle wyglądają. Może dzięki temu rozpocznie się nasza osobista przygoda z pradziejami naszego kraju ?

Zdjęcia - Zbigniew Miecznikowski z Muzeum Mazowieckiego w Płocku.





1 komentarz: