wtorek, 28 kwietnia 2015

Lipa drobnolistna w Gorzewie

We wsi Gorzewo na obszarze Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego znajduje się przepiękna lipa drobnolistna. Jest pod prawną ochroną jako pomnik przyrody. Jej wiek to ok. 150-200 lat i średnica grubości ponad 394 cm.  [mierzona na wysokości 1,30 m.]. Ta okazała pięknisia dorasta prawie do 25 metrów wysokości.
        
Lipa drobnolistna-pomnik przyrody we wsi Gorzewo.
Rośnie tuż przy szutrowej wiejskiej drodze po prawej stronie jadąc z kierunku głównego skrzyżowania drogi z kierunku miejscowości Lucień. Tam na wspomnianej krzyżówce znajduje się znak informujący, gdzie naszą śliczność możemy odnaleźć.Drzewo jak na fotografiach widać jest w niezłej formie zdrowotnej, pomimo dużego ubytku i odłamania się bocznego konaru. Pamiątką po tym wydarzeniu jest spora dziupla, jakby szczelina z czarnym otworem.  Poniżej zawieszono skromną kapliczkę maryjną, przyozdobioną na nadchodzące majowe uroczystości religijne. Dla mnie osobiście to echa pradawnych pogańskich kultów na rzecz bogini przyrody Mokoszy i żeńskiej siły witalnej. Teraz zamienione na modłę chrześcijańską. Szkoda, że tylko te uświęcone staruszki mają pewną ochronę przed wycięciem.


 Jeśli ktoś z was będzie nieopodal, gorąco polecam odwiedzić  naszego pomnikowca, szczególnie w maju, kiedy delikatna zieleń listków pokryje całą koronę drzewa. Można przystanąć na kilka chwil w jego cieniu i popatrzeć na taflę Jeziora Białego.. Jedno z najgłębszych i najczystszych na całym Pojezierzu  Gostynińskim. Warto, bo w naszym kraju takich starych drzew ubywa w szybkim tempie. Włodarze gmin, powiatów i miast rżną wszystko, co zielone w jakimś kompletnym amoku szaleństwa... Oceńcie sami czy jest warta , by ją podziwiać.

Jezioro Białe.
Dziupla i kapliczka na naszym pomniku przyrody.
Drzewo widziane z drugiej strony drogi.
Fiołki Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego-ok. terenów łąkowych i leśnych..

Lasy Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego to nie tylko bory sosnowe... To również  płaty grądów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz