wtorek, 9 czerwca 2015

Karzełek nad Wkrą

Rezerwat przyrody Dziektarzewo...
W północnej części powiatu płońskiego na stromej skarpie rzeki Wkry znajduje się leśno-krajobrazowy rezerwat przyrody o nazwie ''Dziektarzewo''. Jego obszar to zaledwie 5,39 ha powierzchni. Ochronie rezerwatowej podlegają tu niebywale piękne starodrzewia siedlisk lasu grądowego z zespołu Tilio-Carpinetum,oraz płacik zbiorowiska boru mieszanego z Querco-Pinetum.

Puszcza w rezerwacie.
Rzeka Wkra w rezerwacie.
 W całym rezerwacie las dziektarzewski zachował swój dwupiętrowy charakter mini puszczy, gdzie górne piętro tworzą takie gatunki drzew jak: dąb szypułkowy, grab,  jesion, wiąz, lipa drobnolistna oraz sosna, brzoza i olsze. Liczy on sobie ok. 90-150 lat. Wiele okazów drzew posiada wymiary pomnikowe. Dolne pięterko lasu zajmują graby, dęby i obfite zastępy młodzieżowe lip. Prezentują się tutaj nader wyjątkowo okazale.

Stare sosny nad Wkrą w rezerwacie przyrody.
Mapka rezerwatu przyrody Dziektarzewo.
Nadrzeczne skarpy w rezerwacie.
Wśród krzewów spotkamy tu leszczynę i trzmielinę-bliżej brzegu rzeki, oraz chronione: kalinę koralową i kruszynę pospolitą. To, co szczególnie cieszy oko przyrodnika to jego żyzność i kipiące florą kwiecia runo leśne. Wspomnieć trzeba o kruszczyku  szerokolistnym, gajowcu żółtym, ciekawskich rodzinach widłaków jałowcowatych, a także konwalii majowej, przylaszczce pospolitej czy zwisających biszkopcikach kokoryczki. ;) Krasie rezerwatu przynoszą cudowne łany konwalijek dwulistnych, zaś na nasłonecznionych miejscach błękity niezapominajek. Jeśli dobrze popatrzeć ujrzymy również rzadką  brodaczkę kępkową...

Flora rezerwatu przyrody Dziektarzewo.

Przy stromo nachylonej skarpie rzecznej biegnie często uczęszczana ścieżyna. Dzięki niej spacerowicz ma możliwość podziwiania w całej okazałości dorodnych sosen, dębów i lip porastających zbocza skarpy. Niektóre z nich to prawdziwi staruszkowie o fantazyjnych kształtach i ogromniastych koronach bijących w niebo. Powalone kłody poprzek szlaku dodają lasowi tajemniczości i w dużej mierze przypominają, że jest prawdziwym mazowieckim grądem.  Wspaniały mikroklimat wilgotności rezerwat przyrody ''Dziektarzewo'' zawdzięcza rzece Wkrze. Jest ona siłą napędową dla wzrostu licznym podrostom kolejnych pokoleń drzew i roślin. Poza tym to jeden z piękniejszych odcinków rzecznych Wkry dla miłośników kajakarstwa...

Takie tam  dziwactwa.

Korony sędziwych sosen...
 Korzystają z tego rzadkie gatunki zwierząt. Wśród nich wydry, które widywano w samej rzece i na brzegach rezerwatu. Drapieżne ptaki jak krogulce, myszołowy i puszczyki patrolujące swoje rewiry polowań. W runie leśnym odnotowano bytowanie jaszczurki zwinki, rzekotki  drzewnej czy zanikającego z naszych lasów padalca. Entomolodzy mogą spotkać także rzadkie gatunki chrząszczy z rodziny biegaczowatych- to kolejny dowód puszczańskiego charakteru ''Dziektarzewa'', chociaż jest taki niewielki.

Kokoryczki i jej ponętne ''biszkopciki'' ;)

Konwalijki dwulistne.
Przy okazji muszę wyrazić swój podziw dla mądrości  leśników albo włodarzy gminy Baboszewo, na której terenie usytuowany jest rezerwat przyrody. Otóż, gdy ktoś dotrze w pobliże terenu naszego zainteresowania ujrzy miły widok drogi przecinającej leśną ostoję. Nie byłoby w tym nic dziwnego poza tym, że ok. 250-300 metrów  wspomnianej drogi nie przecina brutalny asfalt, lecz kostka brukowa...  Ktoś pomyślał, zadał sobie odrobinę trudu i tuż przy granicy rezerwatu położył bruk.  Niby nic, ale akurat ja muszę to docenić.

Bluszczyk kurdybanek.
Wkra...
Zainteresowanych odwiedzinami rezerwatu przyrody ''Dziektarzewo''-najlepiej dotrzeć tam trasą krajową E7 prowadzącą z Warszawy do Gdańska. Znak informujący o miejscowości Dziektarzewo jest dobrze widoczny, zatem należy tam skręcić i jechać ok. 4-5 km. Jak ujrzymy ścianę lasu zwolnić i uważać na tablicę z napisem rezerwat przyrody- jest lekko niewidoczny ukryty w listowiu drzew. Zawsze można podpytać autochtonów myślę, że pomogą jeśli go ominiemy.

Polecam, bo ten karzełek nad Wkrą może zauroczyć.

Korzystałem:
 http://www.kajaki-wkra.com/rezerwat-dziektarzewo
http// www powiat-plonski.pl

3 komentarze:

  1. Malutki acz piękniutki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jedno z moich ulubionych miejsc. Tutaj w jesiennej oprawie: http://www.ucieszki.com/galeria/thumbnails.php?album=6

    OdpowiedzUsuń