wtorek, 15 września 2015

W rezerwacie przyrody ''Dębina''

Rezerwat przyrody o nazwie ''Dębina'' znajduje się na Równinie Wołomińskiej we wsi Ostrówek w gm. Klembów. Zajmuje obszar zaledwie 53,33 ha powierzchni. O jego niezwykłym pięknie i dużej naturalności leśnej oraz krajobrazowej stanowi tu zachowany starodrzew dębowo-grabowy. Na Mazowszu już dość rzadko spotykany.                                                                                                                                                      
Fragment grabowego lasu w rezerwacie...
Należy do jednych z najstarszych mazowieckich rezerwatów przyrody. Mimo, że utworzono go dopiero w 1952 roku, były już wcześniejsze plany jego zachowania dla przyszłych pokoleń. Zawierucha II Wojny Światowej spowodowała, że nie ziściły się one w formie praktycznej. Walory uroczyska ''Dębina'' dostrzegli polscy przyrodnicy jak i zwykli mieszkańcy, o czym świadczą rosnące tutaj ponad 200-letnie dęby szypułkowe o puszczańskim pokroju pni sięgającej ok. 30 metrów wysokości. Wiele z nich to okazy o grubości w obwodzie pnia 400-500 cm, a zatem dorównujące olbrzymom z Puszczy Białowieskiej! Co istotne dębiński las zachowuje układ piętrowy, gdzie ów królewskie dęby panują niepodzielnie. Niższe piętro lasu o rozwiniętej prowieniencji porasta grab zwyczajny o baśniowo powyginanych i dziuplastych kształtach. Dzięki czemu w rezerwacie panuje niepokojąco wciągający klimat mroku i cienia. Jeśli ktoś lubi takie światy, warto, aby go samemu poczuł. Szczerze polecam. Bo to prawdziwie polski las nizinny...

W polskim naturalnym lesie niżu mazowieckiego.
W rezerwacie.
Jedna ze starych dziuplastych lip...
Walory estetyczne rezerwatu wzbogaca dodatkowo bezcenna warstwa krzewiasta, która wiosną i późną jesienią dodaje całości kolorytu i wizualnego powabu. Wśród nich warto wymienić jarzęba pospolitego, kruszynę z leszczynami, grupy jałowców, zaś w miejscach wilgotniejszych wierzby.Sam obszar rezerwatu zaskakuje wielością kilku typów siedlisk. Uważny miłośnik przyrody zauważy płaty świetlistej dąbrowy-tutaj przepięknej w jednym z fragmentów uroczyska oraz grądem subkontynentalnym, typowym i niskim. Jest to o tyle niesamowite, że drzewostan niekiedy porasta gleby ubogie, typowe dla borów iglastych przechodząc stopniowo w bardziej wilgodniejsze, gdzie grąd czuje się najlepiej. W domieszce gatunkowej drzew rośnie także wiąz, jesion i kilkanaście starych lip drobnolistnych, również dziuplastych. A zatem spełniających dogodne schronienie dla licznych gatunków ptaków i ssaków. Dodatkową atrakcją przyrodniczą rezerwatu jest w jego granicach Wilcze Bagno z licznymi jeziorkami i zagłębieniami wód. Obecnie mocno powysychane z uwagi na panującą suszę.

W grądzie...
Takich staruszków jeszcze tutaj spotkamy.
Wyschnięte podmokłości w rezerwacie...
Runo rezerwatu przyrody porasta chroniona flora lubiąca sąsiedztwo dębów i lasu grądowego. Warto wspomnieć chociażby o wawrzynku wilczełyko, widłaku jałowcowatym, kopytniku pospolitym, kalinie koralowej, gajowcu żółtym, miodunce ćmie, fiołku leśnym, jaskrze kosmatym tudzież konwalii majowej. Osobliwością roślinną rezerwatu jest liczny tutaj bluszcz pospolity, pnącze, które wije się zarówno po pniach sędziwych dębów jak i płożąc się na ziemi. Ciekawostką jest fakt, że ten chroniony gatunek rośliny może dożyć do 400 lat!!! Jeśli więc będziemy z uszanowaniem wędrować po ścieżkach w rezerwacie, uważajmy na tego jegomościa i nie zadeptujmy go. Malowniczości rezerwatu dodają tu także formy geologiczne w postaci różnej wielkości głazów narzutowych. Aliści czegóż więcej chcieć!, tylko upajać wzrok i duszę karmić przechadzawszy się nieśpiesznie. Rezerwat ''Dębina'' posiada puszczański charakter z wieloma wiekowymi drzewami, zleżałymi kłodami i zawalidrogami. Można poczuć się przez chwilkę jak w prastarych mazowieckich prapuszczach, które nam haniebnie wycięto.

Bluszcz pospolity.
Pszeniec gajowy ;)
Puszcza w rezerwacie...
Okolice rezerwatu przyrody obecnie są mocno zabudowywane, urbanizacja terenu trwa w najlepsze. Jak tak dalej pójdzie, to rezerwat zamieni się w samotną wyspę, gdzie przyroda powolutku ustępować będzie śmieciom i odpadom ludzkim, a później go zadepczemy. Nie wspominając o gatunkach synantropijnych zawleczonych poprzez wyparcie dzikiej flory naczyniowej. Cóż, współczesnemu człowiekowi natura jest potrzebna li jako dodatek. Dzikość to komary i robale... Poniżej to, co znalazłem na jednym z portali oferujących ziemię na sprzedaż:
Witam,
oferuję do sprzedaży 9 działek budowlanych o powierzchni w przedziale 847-974 m2.
Działki położone w atrakcyjnej okolicy, łączącej bliskość Warszawy (35 minut PKP lub samochodem!) z piękną przyrodą i wiejskim spokojem.
W miejscowości są liczne sklepy, szkoła, przedszkole, ośrodek zdrowia, apteka, bank, przystanek PKS, a nawet fryzjer i stomatolog :) - w odległości niecałego 1000 m!
Ok. 500 m od działek przepiękny las - rezerwat dębowo-grabowy "Dębina".
Stan prawny uregulowany: jeden właściciel, księga wieczysta, żadnych obciążeń - sprzedaż możliwa natychmiast.
Osoby zainteresowane proszę o kontakt!


Śmieci w rezerwacie przyrody ''Dębina''.
W ten sposób szatkujemy nasz krajobraz, niebawem sprzedamy i cały kraj.  [...]

A teraz ciekawostka regionalistyczna.
W pobliskim Ostrówku w latach  1924-1925 mieszkała i pracowała jako służba domowa u rodziny Lipszyców siostra Faustyna Kowalska-póżniejsza święta katolicka. Ona również nie omieszkała korzystać z walorów lasu ''Dębiny'' i częstokroć chodziła tam na spacery z dziećmi swych pracodawców. Po ponad roku pracy u tej rodziny postanowiła wstąpić do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Do dziś dworek w którym przebywała s. Faustyna stoi-zakupiony niedawno przez kurię Warszawsko-Praską i udostępniany dla poszukujących strawy duchowej. Budynek jest bardzo ładny, jeśli ktoś chce go zobaczyć, popytajcie mieszkańców, jadąc lokalnymi drogami napotkamy blisko domu na tabliczkę kierującą turystów.

Mapka rezerwatu-z fragmentu tablicy informacyjnej.
Świetlisty fragment dąbrowy w rezerwacie przyrody ''Dębina''.
Kopytnik pospolity.

Kompleks leśny rezerwatu przyrody ''Dębina'' znajduje się ok. 35 km. od Warszawy i jakieś 15 km. od Wołomina. Łatwo trafić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz