piątek, 21 października 2016

W deszczu

Wieje. Liście przebarwione klonowymi serduszkami opadają ciężkim bólem. W gajach czarnych topól mroczniej niż zwykle, mokro, wilgotno i ślisko. Po korze małych wybrzuszeń i w bruzdach zabliźnionego bezczasu ślinią się stróżki kropel. Zamieniają się w wartkie strumyczki, i ściekają u podnóża potężnych pni. Drzewa piją je zachłannie. Topią zdrewniałe korzenie.

Świt przedjesieni nad Wisłą.
Mżawki przechodzą w zacinający deszcz. Wiatr wpycha je w dal łęgów, moczy przesuszone mchy. Już niebawem napełnią się zmagazynowaną wodą. Będą pulchnymi poduszkami dla rosnących grzybów. Szum wiślanych fal oznajmia, że rzeka przybrała, zalewa niżej położone starorzecza i uwalnia swój gniew. Piaszczyste łachy wywędrowały dalej, w górę rzeki, gdzie płytko i stare wyspy przyjmują jej rumosz. Za nimi stada kaczek, i bieliki. 

W pogodny dzień na przywiślu.
Na głogach krwiste korale zawieszone na pojedynczych gałązkach wabią drobne leśne ptactwo. Na dzikiej jabłoni dzięcioły wydziobują miękki i kwaskowaty miąższ podarunków. Wiedzą, że tutaj posilą się i odpoczną. Wokoło gęste zakrzaczenia trzmielin śmieją się żółtawymi zębami baba jag. Dalej tylko wiąży i białodrzewy tworzą strefę ciszy. Tam wymęczony jeleń leży i odtaja po wyczerpujących nawoływaniach i walkach z przeciwnikami. Jakby był cieniem samego siebie. Zgnębiony zmęczeniem.

Pozorny smutek zalęgł się na przywiślu. Jest nigdzie i wszędzie. Nikomu niepotrzebny. Chroni się w przestworze szerokiej doliny. Opada w nadrzeczne lasy.


6 komentarzy:

 1. Szeptucha, piękny opis...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dla mnie za babskie :)

  Jednak podziwiam wiedzę i miłość do natury

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za Wasze komentarze. Postaram się być bardziej męski :) Krótkie uwagi Greenway i Szeptuchy szczególnie przytulam do serca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak poetycko. Piękne, poczułam się jakbym tam była. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję Pani Martyno. Dla takich opinii, sięgam częściej do pióra.

  Serdeczności i dużo barw w kolorach jesiennych subtelności :)

  OdpowiedzUsuń