piątek, 23 grudnia 2011

Słowiańskie święto - Szczodre Gody

Zimowe Mazowsze pod Płockiem
Prasłowiańskie święto nazywane "Szczodrymi Godami "przypada na tzw. przesilenie zimowe ( 21-22 grudnia ). Jest ono jednym z czterech głównych świąt solarnych współczesnych rodzimowierców w Polsce.Obchodzimy je z należnym pietyzmem i niejakim zniecierpliwieniem.Znamionuje ono upragnione zwycięstwo światła nad nocą.Symbolizuje moment w którym zaczyna przybywać dnia po najdłuższej nocy w roku,a najkrótszego ubywać.
Swaróg-bóg Słońce ponownie odzyskuje władzę nad światem.Zamyka cały cykl natury,spinając go klamrą a następnie rodzi nowy,z nowym słońcem.To było i jest symboliczne zwycięstwo światła nad ciemnością.Radowało to ludzi dając nadzieję nadejścia długich i ciepłych dni.
Dary dla bogów na "Szczodrych Godach"
Święto " Szczodrych Godów " poświęcano także zmarłym duszom przodków.Na cmentarzach palono ogniska,by ich ogrzać,organizowano im uczty ( tryzny ) wspominając pamięć.Rozpalanie ognisk w tę najdłuższą noc miało też charakter magiczny.W ten sposób wierzono,że pomaga się słońcu w jego zmaganiach z ciemnościami i mrokami zimy.
W przesilenie zimowe również wróżono.Próbowano nawet przewidzieć pogodę na zbliżający się rok.Stąd zwyczaj przepowiadania przyszłości na chrześcijańskie święto Bożego Narodzenia.Wszak już 21 lutego wypadał tzw. " Wiosenny Strzybóg ",święto w którym wznoszono specjalne modły do boga wiatrów oraz przepowiadano pogody na wiosnę i lato.Dla naszych pradziadów sprzed wieków było to bardzo ważne.
 Miód pitny na "Szczodre"
 Wiele z obecnych zachowanych zwyczajów jak wspólne spędzanie czasu,wzajemmne się odwiedzanie po domach ,przyjmowaniu gości-to zwyczaje pogańskie.Obdarowywanie się prezentami to nic innego jak tzw. dawne " szczodraki ",podarowywanie sobie -szczególnie dzieciom pierogów.
ZATEM WSZYSTKIM MOIM CZYTELNIKOM Z OKAZJI ŚWIĘTA " SZCZODREGO"- ŻYCZĘ WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO ! NIECH WAM BOGI DARZĄ !!!
Droga zimą

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz