piątek, 13 stycznia 2012

Wtyk Straszyk (Corcus marginatus)

Wtyk Straszyk (Corcus marginatus), w okolicach Troszyna Polskiego
Tego jegomościa spotkałem w lecie 2011 roku na nieużytkach w Troszynie Polskim.Należy on do owadów z rzędu pluskwiaków.Ma podłużne,owalne i dość skórzaste ciało.Brzegi odwłoka zawinięte do góry i poszerzone.Długości od 1 - do 1.6 cm.Szarobrązowe umaszczenie.Należy do najpospolitszych przedstawicieli rodziny wtykowatych w naszym kraju.
Jego ulubionym środowiskiem do życia to łąki i wilgotne siedliska obrzeży lasów.Także rowy i nieużytki z rosnącymi roślinami z rodziny rdestowatych.Tam znajduje jeśli ma szczęście swojego ulubionego karmiciela jakim jest szczaw...Odżywia się sokami tych roślin.Samica tegoż jegomościa składa w maju jaja.Żyje od maja do pażdziernika.Zimuje.
Posiada wyrafinowany sposób ochrony przed drapieżnikami.Są nimi gruczoły zapachowe wydzielające nieprzyjemną woń cuchnącej cieczy.Dzięki brązowemu kolorowi odzienia wtapia się łatwo w glebę i koloryt ziemi.
Choć nie jestem jakimś szczególnym miłośnikiem entomofauny-miło było obserwować jego wysokość jak sobie truptał po liściach zielonej szczęśliwości.
One także są częścią naszego świata.Pozwólmy im żyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz