sobota, 11 lutego 2012

Otwarcie Roku Władysława Broniewskiego w Płocku

Część wystawy poświęconej płockiemu wieszczowi
 W Książnicy płockiej przy ul. Kościuszki 6 zainaugurowano otwarcie Roku Broniewskiego w Płocku.Przy tej okazji upamiętniając 50 rocznicę śmierci poety wystawą pt. " ...skąd wziąłem skrzydła do lotu..."Warto tutaj wspomnieć,iż dzięki życzliwości Muzeum Władysława Broniewskiego w Warszawie wystawa miała charakter całościowy ukazując jego najmłodsze lata życia ,po dojrzałą twórczość poetycką. Nie zapominając o rodzinie Władysława i roli jaka go wiązała z Płockiem.
Ważne słowa o wystawie opowiedział starszy kustosz muzeum warszawskiego p. Sławomir Kędzierski podkreślając jak niezwykłą i barwną postacią był pan Władysław.Następnie prezydent miasta Płocka otworzył oficjalnie wernisaż.Mimo nieprzebranych tłumów w ciasnej sali kolumnowej płockiej książnicy, przybyli mieszkańcy naszego grodu oraz zaproszeni goście cierpliwie znosili niewygody.Choć trzeba przyznać były one spartańskie...Nie z winy organizatorów a raczej z nieprzewidzianej ilości zgromadzonego tłumu.
Przejmującym momentem wystawy były osobiste wspomnienia córki naszego wieszcza p. Marii Broniewskiej- Pijanowskiej.Szczególnie ujmujące,kiedy apelowała o oczyszczenie dobrego imienia ojca z różnorakich nie zawsze miłych plotek,przekłamań i przesądów.
Maria Broniewska- Pijanowska - córka poety
Częścią artystyczną wystawy stał się występ aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku: Hanny Zientary oraz Marka Mokrowieckiego deklamujących dzieła płockiego mistrza.
Dobrze się stało,że w dniu śmierci Broniewskiego jego rodzinne miasto nie zapomniało o nim.Cały cykl imprez jaki został zaprezentowany mieszkańcom na ten rok z pewnością lepiej pozwoli go poznać. Choć mam nieomylne wrażenie,że jego twórczość z powrotem wraca do łask.Miała co prawda swoich wiernych czytelników,lecz nie była tak popularna jak u innych mistrzów pióra.
Władysław Broniewski nad swoją ukochaną Wisłą
Więcej informacji proszę szukać na stronie Książnicy Płockiej:
www.bibl.plock.pl
a także : www.broniewski2012.plocman.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz