piątek, 18 stycznia 2013

Ozorek dębowy( Fistulina hepatica L) pod Płockiem.

Mykoflora okolic Płocka nie należy do nazbyt bogatych na Mazowszu. Cieszą zatem jakiekolwiek odkrycia rzadkich gatunków grzybów- szczególnie tych, które są na skraju wymarcia. Jednym z takich przyrodniczych niezwykłości jest grzyb o polskiej nazwie Ozorek Dębowy. Należy on do jedynego przedstawiciela swojej rodziny w naszym kraju .Spotkać go możemy najczęściej w skupiskach starych drzew, gdzie przeważa dąb.

Ozorek Dębowy na wale grodziska wczesnośredniowiecznego w Słupnie.

Już od lipca aż po listopad możemy go odnaleść rosnącego na pniach żywych sędziwych dębów. Jego owocniki rosną także na wystających korzeniach i wrośniętych u dołu ściętych pieńków.Kształtem przypomina hubę, lecz w miejscu wrośnięcia mocno się zwęża.Często rośnie bokiem do podłoża. Jego kapelusz ma językowatą i szorstkawą powierzchnię. Młode owocniki zaś  wydzielają intensywnie krwistoczerwone krople, najczęściej po deszczu lub porannej rosie. Choć nie jest to regułą.Spód owocnika bywa biało- szary  złożony z rureczek. Miąższ dość elastyczny bardzo upodobniający się do surowego mięsa...

Od roku 2009 Ozorek Dębowy zasiedla dwa stanowiska pod Płockiem. Oba do chwili obecnej w stanie naturalnym Pierwsze stanowisko zanotowałem na wałach wczesnośredniowiecznego grodziska pod miejscowością Słupno. Porasta go dębowa samosiejka w wieku ok. 50-65 lat. Nie bez znaczenia jest tam także sąsiedztwo kilku pojedynczych starych dębów szypułkowych . Trzy owocniki Ozorka zajęły odkosy ściętych pieńków dwóch drzew tuż przy runie mocno zarośniętych trawą. Miejsce osłonecznione. Szerokość kapelusza wynosiła od 9-17 centymetrów. Grubość zaś 1.5-2.5 centymetra. Żywiciele- w tym wypadku dęby są żywe i w dobrej kondycji. Istnieje  niestety obawa wycięcia drzew i zadeptanie stanowiska przez ludzi. Nieopodal powstało osiedle domków jednorodzinnych. (...)

Spód Ozorka Dębowego - Słupno.
Drugim stanowiskiem Ozorka Dębowego są okolice opustoszałej śródleśnej osady Jeziorkowo w Gostynińsko- Włocławskim Parku Krajobrazowym.Duże owocniki rosną nieco ponad metr nad ziemią na pomnikowym dębie szypułkowym. Stanowisko niezwykle cenne także z występowania nadrzewnych porostów i niewielkich grzybów baldaszkowatych! Miejsce ocienione w lesie mieszanym. Sam Ozorek dorasta nawet do szerokości 30 cm lecz dopiero w późniejszym okresie wzrostu w miesiącu październiku. Na razie stanowisko nie zagrożone zniszczeniem.

Ozorek Dębowy  na pomnikowym dębie- listopad, osada Jeziorkowo.
Warto zaznaczyć, iż Ozorek Dębowy częściej występuje w południowej części  naszego kraju. Do tego, co nie mniej istotne od sierpnia 2004 roku jest pod ścisłą ochroną gatunkową , figurujący w Polskiej Czerwonej Księdze wśród grzybów zagrożonych wymarciem.Zatem nie należy go zrywać ani niszczyć jego siedlisk.

Mokradła okolic wsi Jeziorkowo w Gostynińsko- Włocławskim Parku Krajobrazowym.
Występowanie Ozorka Dębowego niejako wskazuje na istnienie specyficznych warunków ekologicznych, dlatego może on pełnić funkcję bioindykatora środowiska lasu. Szczególnie starodrzewi i skupisk cennych gatunkowo ostoi puszczańskich. Z tym mamy do czynienia  właśnie pod wsią  Jeziorkowo.







2 komentarze:

  1. Czy ten ozorek jest jadalny? Smakowicie wygląda :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A nie rozumiesz pojęcia "zagrożony wymarciem"?

      Usuń