sobota, 19 stycznia 2013

Obchody 150- lecia wybuchu Powstania Styczniowego w Płocku.

Piękny i tragiczny zryw Powstania Styczniowego roku 1863 zapoczątkujemy dziś w Płocku. Jego kulminacją będzie rekonstrukcja ataku Polskich Powstańców na odwach zajmowany ówcześnie przez Moskali. Postaram się o jak najszybszą relację z tego wydarzenia na blogu. Poniżej przedstawiam całościowy program obchodów w naszym mieście. Liczymy na dużą frekwencję mieszkańców i gorące dopingowanie naszym (:  Wszak styczeń, mróz.

Ktoś powie, że to dziecinada bawienie się w rekonstruowanie wydarzeń, gdzie lała się krew i ktoś ginął. Cóż , uważam, że każdy ma prawo do swojej opinii . Ja się z nią nie zgadzam, choć przyznaję rację tym, że Powstanie Styczniowe nie do końca było rozsądnym wyjściem. Tylko co mieliśmy robić ? Siedzieć na tyłkach i pokornie znosić czyjeś polecenia, rusyfikowanie narodu i zmuszanie młodych chłopaków do służby w carskim wojsku? ( niekiedy 20 lat ! ) Przecież kiedyś trzeba było powiedzieć nie!


Tak uczynili nasi przodkowie. Chwała im za to.
Z dedykacją dla organizatorów obchodów styczniowych, moim kolegom i tym, którym się chciało, cokolwiek w tym względzie zrobić. Dzięki wielkie !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz