wtorek, 22 stycznia 2013

W ogrodzie wyobraźni- rzeźba Piotra Lewandowskiego. Wernisaż ( 29.01.2013 ).

Znam niewielu autentycznych ludzi oddanych swojej pasji. Oddanych całym sobą temu, co tworzą i świadomie żyjących poza nawiasem tego,co dziś nazwalibyśmy  światem współczesności. Takim człowiekiem jest dla mnie artysta  rzeźbiarz z Bonisławia Piotr Lewandowski.. Jest osobą niezwykłą, mimo, że zmaga się z ciężką chorobą i żyje w skrajnych warunkach egzystencjalnych. Zapewne dlatego, że nie krzyczy i nie wrzeszczy wokół siebie- jak mu źle! Takich dziś mamy na pęczki.
Piotr ma w sobie coś, co już dawno zatracili ludzie z miasta. Pewien rodzaj absolutnej uczciwości w tym, co robi na co dzień. Jest po prostu sobą. Żyjąc wedle własnych nikomu nie narzucających się zasad. Wierny sztuce, a w szczególności rzeźbie.Kto, wie czy właśnie dzięki rzeźbieniu Piotr Lewandowski nie uratował swojego świata. Nie zbrukał go jakimś omamem fałszu i kłamstwa. Porzuciwszy to, co w nim najbardziej ukochał.

Piotr Lewandowski  na swoim stoisku podczas Jarmarku Tumskiego w Płocku.
Jak każdy artysta przeżywa kryzysy i chwile zwątpienia. Niezrozumienie, wyobcowanie a czasem  głód: one mu w tym nie pomagają. Jednak wciąż tworzy... Jego ulubionym tworzywem jest kora drzewa. Jak sam mówi, to gotowe dzieła sztuki, wystarczy jedynie je ujrzeć pod właściwym kątem, wykonać kilka ruchów dłutem i mamy cudeńko. Tak naprawdę to przyroda daje mu natchnienie i z niej również czerpie pomysły. Tak powstają rzeźby wojowników słowiańskich, twarze jakichś leśnych demonów i skrzatów. Murzyńskie postacie nierzadko odwołujące się do mitologii i wierzeń z tamtego kontynentu. Nie obce są mu również tematy indiańskie a także malarstwo.Rzeźbi także rodzimą sztukę sakralną w postaci kapliczek z postacią frasobliwego oraz madonn.

Kilka małych rzeźb Piotra Lewandowskiego.
Zapraszam gorąco na 29 stycznia 2013 roku  o godzinie 17.00 do płockiego spichlerza na otwarcie wernisażu Piotra. Tam naprawdę poznacie i artystę i człowieka wielkiego serca. Tacy ludzie są naszym sumieniem.

2 komentarze:

  1. To już dziś. Czekam z niecierpliwością.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapraszam wszystkich serdecznie do obejrzenia filmu (link poniżej) o twórczości Piotra Lewandowskiego w serwisie You Tube:

    http://www.youtube.com/watch?v=GrPuKFI8Kqw


    Pozdrowienia dla Piotra od Sylwka! :)

    OdpowiedzUsuń