niedziela, 10 listopada 2013

Promocja książki pt. W Sierpcu za cara. Śladami rosyjskiego garnizonu-Tomasza Kowalskiego

W Bibliotece Miejskiej w Sierpcu w dniu 5 grudnia 2013 roku o godzinie 17.00 nastąpi promocja książki mojego kolegi Tomasza Kowalskiego pt.'' W Sierpcu za cara. Śladami rosyjskiego garnizonu''. Ta niezmiernie cenna pozycja wydawnicza  poruszy temat zupełnie zapomniany, a jakże istotny dla współczesnego Sierpca. Historię i pobyt garnizonu rosyjskiego ( pułków kawaleryjskich) w tym mieście w kontekście architektury i śladów Rosjan jakie pozostawili oni po sobie .Oprócz tego autor przedstawi sylwetki dowódców stacjonujących pułków, jego dzieje i dyslokacje w mieście oraz odnalezione pułkowe pamiątki. Warto przy tym zaznaczyć wielką skrupulatność autora co do faktów historycznych poruszających przełom wieków XIX i XX w tym mieście.
Zmierzenie się z tą tematyką zajęło Tomkowi Kowalskiemu przeszło 2 lata mozolnych poszukiwań w różnorakich archiwaliach i czytelniach polskich i ze źródeł rosyjskich. Znając już dorobek naukowy naszego badacza zarówno pod kątem poznawania historii Ziemi Sierpeckiej jak i jego społeczne zaangażowanie w ratowanie dóbr kultury- można mieć nadzieję na solidną porcję wiedzy. W publikacji istotną częścią będzie katalog  obiektów i miejsc związanych z sierpeckim garnizonem.  A zatem ich funkcje, historia i opis architektoniczny. Choć myślę, że nie tylko.  Umiłowanie Sierpecczyzny w pracach Tomka sprawia, że wchodzi on głębiej w sensie emocjonalnym swoją pasją, w to,co robi. Dzięki czemu stają się one kopalnią wiedzy dla przyszłych poszukiwaczy historii tych terenów.

Urokliwe oazy zieleni w okolicach Sierpca...
Wydawcą niniejszej pozycji Tomasza Kowalskiego jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej kultywujące wartości regionalizmu pośród mieszkańców sierpeckiego grodu. Dzieło, którego niebawem będziemy mieli okazję otrzymać z rąk autora liczyć ma ok. 300 stron (!) -wliczając w to zdjęcia z ilustracjami. Książka ma być także zalążkiem do dyskusji nad mało poznanym rozdziałem historii Sierpca i jego ówczesnej przynależności do Cesarstwa Rosyjskiego w latach 1815-1915. Wyglada więc na to, iż  praca o śladach Rosjan w Sierpcu zapowiada się na nader interesującą...

Wspólna fotografia z wolontariuszami z prac renowacyjnych na cmentarzu ewangelickim w Białasach. Trzeci od prawej stoi Tomek Kowalski ( w okularach ).  Fotka zamieszczona bez wiedzy autora :)
Ze swojej strony korzystam z okazji i śpieszę z gratulacjami Tomku! Super sprawa. Będzie dobrze, wierzmy w to.

1 komentarz:

  1. Tomek to jest jakiś ewenement, szczerze go podziwiam. Nie zaglądam mu w metrykę, ale ma chyba niewiele ponad 20lat i na koncie książki, artykuły, blooga o Sierpcu i wiele, wiele innych dokonań. Aż się boję myśleć jaką on będzie miał bibliografię za 20lat. Tomciu takich ludzi nam trzeba. Pozdrowienia i kapelusz z głowy.
    Kotek

    OdpowiedzUsuń