piątek, 5 grudnia 2014

Obchody św. Barbary-patronki wodniaków w Płocku

Wczoraj w płockiej bazylice katedralnej miały miejsce uroczystości ku czci św. Barbary-patronki ludzi wszystkich wodniaków. Uroczystościom przewodniczyli tutejsi duchowni na czele z płockim biskupem Piotrem Liberą. Nawiązują one do dawnej tradycji wodniaków znad Tumskiej Góry, którzy w tym dniu dziękowali swojej patronce za opiekę i zdrowie na wodach Wisły.

Uwiecznieni ku pamięci.

Podczas liturgii mszy świętej okraszoną pieśniami maryjnymi Kameralnego Zespołu Wokalnego POKIS oraz złożeniem kwiatów u stóp patronki przez płocczan w świątyni nastąpiła część muzyczno- poetycka.. Swój przepiękny wiersz recytowała poetka Wanda Gołębiewska. Poświęciła go ludziom rzeki. Jest ona córką kapitana żeglugi śródlądowej Jerzego Gołębiewskiego, który dowodził słynnym statkiem ''Traugutt''.

Poetka Wanda Gołębiewska czytająca swój wiersz wiślany.
Podczas uroczystości ...
Po wzruszającej poezji słowa mówionego emerytowanego kpt. Stanisława Fidelisa, znanego w Płocku miłośnika piękna rzeki, relikwie św. Barbary przeniesiono godnym pochodem pod ołtarz główny bazyliki. Całość programu uwieńczył recital chóru Zespołu Pieśni i Tańca ''Wisła'' z utworami zaczerpniętymi z flisackich źródeł. Warto zaznaczyć, że z naszego regionu przywiśla płockiego. Występ z falującymi dźwiękami głosów i instrumentów wyraźnie przypadł do gustu zebranym mieszkańcom królewskiego grodu. Mam nadzieję, że wydane zostaną na płycie CD, bo były niesamowite!

Relikwie św. Barbary na dłoniach kpt. Stanisława Fidelisa
Zespół Pieśni i Tańca ''Wisła'' podczas recitalu.

Na obchody święta św. Barbary  przybyli goście z Wyszogrodu i innych miejscowości związanych z Wisłą. Przedstawiciele licznych stowarzyszeń regionalnych, miłośnicy i pasjonaci rzeki. Oczywiście nie zabrakło rodzin wodniackich.


Ta zacna tradycja ma być corocznie kontynuowana, sądzę, że niebawem wejdzie w kanon lokalnego życia społecznego Płocka i okolic.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz