środa, 20 maja 2015

Leśne uroczyska-maluśkie lecz charakterne

Starodrzew dębowy w rezerwacie przyrody ''Lekowo''.
W lesistej zachodniej części gminy Regimin w powiecie ciechanowskim znajdują się dwa maciupkie rezerwaty przyrody. Te skrawki puszczańskiej natury są żałosnymi pozostałościami po starych lasach mazowieckich. Reliktami ich dawnej potęgi. Są to rezerwaty ''Lekowo'' oraz ''Modła'', obecnie najstarsze drzewostany dębowo-sosnowe w okolicach Ciechanowa...


Ogromna narośl na jednym ze starych dębów w rezerwacie ''Lekowo''.
Kilka dni temu wraz z kumplem postanowiliśmy  przekonać się na własne oczy o walorach przyrodniczych tych obu uroczysk. Bo na takie miano absolutnie zasługują. Do teraz pozostajemy pod wielkim wrażeniem ogromu porastających tam drzew, cudownego klimatu leśnego zachwytu, gdzie cień wykrotu, zleżałych konarów i powalonych staruszków tworzyło coś na kształt naszego jestestwa duchowego z nimi.. W tych zielonych pustelniach zapomnianych bożyszcz pogan chcieliśmy się ukryć. W pokorze zaufać tętniącej sile mądrości lasu. Usiąść w milczeniu lub po prostu powędrować tak bez celu. I słuchać jak przemawia.

Sosna i dąb w miłosnym uścisku ;)
Puszcza w rezerwacie ''Lekowo''
Fantastycznie powykręcane konary dębu bezszypułkowego w rezerwacie ''Lekowo''.
Rezerwat przyrody ''Lekowo'' utworzono w 1979 roku, a więc stosunkowo dawno, zajmując zaledwie 5,31 ha. powierzchni. Porasta go niewielki fragment starodrzewu dębowego, co istotne pochodzenia naturalnego podlegającemu leśnictwu Lekowo, w Nadleśnictwie Ciechanów. Panującym tutaj drzewem jest dąb bezszypułkowy w wieku 160-200 lat. Jego towarzyszką jest kobiecość sosny również w podobnym wieku, która doskonale komponuje się z olbrzymimi władcami.  Kiedy stanie się tuż pod rozłożystymi koronami brązowych dam, i zadrze głowę ku górze, myślący człowiek zdaje sobie sprawę ile ma szczęścia. Niektórzy wszak przejdą obojętnie...Południowa część rezerwatu to już dolne piętro lasu ze wspomnianym dębem oraz grabami w wieku 40-55 lat.  Okap ''puszczątka''stanowi obfitość graba, pojedynczego dębu a także klonu pospolitego i lipy drobnolistnej.Warto zauważyć, że rezerwat porasta liczne zbiorowisko krzewów- podrost z graba, kruszyna, trzmielina brodawkowa z leszczynami i dereniem. Zdarzają się również  dzikie róże i głogi.

Parasole starej dąbrowy.
Rezerwat ''Lekowo''.

W takich przyjaznych okolicznościach rezerwatowych dobrze czuje się wczesnowiosenna flora naczyniowa. Łany zawilca gajowego, czy fiolety fiołka leśnego przeplatają się z turzycą palczastą.. Zaiste widoki cudne!
Czasami żałuję, że nie towarzyszą nam w tych wędrówkach nasze Zosieńki z kart ''Pana Tadeusza''- wydaje się, że jakoś romantyczniej by bywało ;)  W chwili obecnej zaczynają kwitnąć konwalia majowa i groszek wiosenny, z rzadka jeszcze pierwiosnek lekarski. Z roślin chronionych oczywiście spotkamy lilię złotogłów, kruszynę pospolitą i kostrzewę owczą.  Pod ochroną ścisłą rosną tutaj grzyby: sromotnik bezwstydny i szmaciak gałęziasty.

Lekowo.
Konwalia majowa w rezerwacie ''Lekowo''.

Ciekawostką jest, że las lekowski z okolicznymi drzewostanami należał w okresie przedwojennym do Ordynacji Opinogórskiej, które po 1945 roku upaństwowiono.

 Rezerwat z uwagi na swoja małą powierzchnię jest głównie ostoją drobnych zwierząt: większym ssakom służy raczej jako miejsce wypoczynku i żerowisko podczas podejmowanych przez nie wędrówek na terenie całego kompleksu leśnego. Trzeba przyznać,że z tego powodu czuliśmy niedosyt, głód znany estetom, oczarowanych cudem przyrody, którym ktoś bezpardonowo odebrał  prawo, by się nim nacieszyć.


Jeden z fiołków w rezerwacie ''Lekowo''.
 Dojazd do rezerwatu - leży on przy szosie Niedzbórz - Unikowo - Pniewo Czeruchy - Ciechanów. Od strony północnej wita turystów tablica informacyjna a wzdłuż zachodniej granicy rezerwatu biegnie gruntowa droga [którą można spacerować, lecz nie wolno wjeżdżać samochodem !].

Mapka podglądowa rezerwatu przyrody ''Modła''.
Drugim miejscem, w którym nasze stopy miały przywilej stąpać jest rezerwat przyrody ''Modła''. Magiczny, zaczarowany matecznik mroku i tajemniczości. Gdybyśmy usłyszeli jakimś cudem ryk tura, lub złowrogie pomruki niedźwiedzia, to jedynie właśnie tam. Za puszczaństwo, wtórny mocarski charakter i ogromne pomnikowe drzewa pełne zawalidróg i omszałości. 
Fragment rezerwatu przyrody ''Modła''. Dąbrowa.


Puszcza w rezerwacie ''Modła''.
Rezerwat przyrody Modła utworzony został w 1979 r. na powierzchni 9,36 ha. Rezerwat położony jest na terenie Nadleśnictwa Ciechanów, leśnictwa Lekowo, we wsi Modła, w gminie Regimin. Rezerwat został utworzony dla zachowania i ochrony fragmentu starodrzewu sosnowo-dębowego oraz dawnego miejsca lęgowego bociana czarnego. Całą powierzchnię porasta tutaj dąb bezszypułkowy w wieku ok. 200 lat wraz z pojedynczymi ogromnymi sosnami. To,co urzeka przybysza, to zwarty naturalny las, którego ozdabiają liczne graby, lipy drobnolistne, klony zwyczajne i wspaniałe jawory!  Sporo dziuplastych o dziwnych kształtach i wymiarach. Część krzewiastą zajmują nowe pokolenia jaworów, grabów, a także dębów, rzadziej klonów. Obok nich występują zastępy leszczyny, kruszyny i trzmieliny oraz głogi, jałowce i róże. Widać, że modławski las jest przebogatą księgą po utraconych prastarych puszczach tych okolic. 

Taką tabliczkę napotykamy przy leśnej drodze ok. 100 m. od rezerwatu przyrody ''Modła''.
Królewskie dęby w rezerwacie ''Modła''.
W dębowej puszczy- ''Modła''.
W runie rezerwatu przyrody dominują: zawilec gajowy, turzyca palczasta, fiołek leśny, występuje też narecznica samcza, konwalia majowa, konwalijka dwulistna, borówka brusznica, kostrzewa owcza, i trzcinnik leśny. Wśród występujących tu grzybów dwa są pod całkowitą ochroną gatunkową: sromotnik bezwstydny i szmaciak gałęzisty-tak jak w uroczysku ''Lekowo''. Pomimo ubogich gleb dąbrowa ma się tu całkiem nieźle, chociaż widoczni są nieliczni samotnicy, obaleni przez wichury i płytkie ukorzenienie w glebie . Może właśnie dzięki temu, wizualnie przypomina świetność niegdysiejszych kniei ... Dla miłośników przyrody, prawdziwego leśnego ducha 


Jedna z ogromnych sosen w rezerwacie ''Modła''.

Na terenie rezerwatu jest gniazdo bociana czarnego, które przez wiele lat było zasiedlone. Gniazdo nie jest obecnie zamieszkałe.. Rezerwat stanowi też ostoję dla innej zwierzyny: ptaków i ssaków, które korzystają chętnie z naturalnego zbiornika wodnego położonego w środku rezerwatu.  Urokliwie położony, to fakt. 


Wykrotów magia...
Potężny wykrot .
Sosny w rezerwacie.
Zakątek dzikości...
Na koniec smutna konstatacja. Przebyliśmy grubo ponad 150 kilometrów, z myślą aby odwiedzić dwa malutkie rezerwaty przyrody, których areał nie przekracza nawet 20 hektarów. Jest w tym coś absurdalnego, żal jakiś przygniata w sercu, że złakniony człek musi gonić za pięknem i namiastką tej dzikości. Kiedyś odebrano mu bez jego zgody tę cudność starych lasów [obok niego] i stąd ta tęsknota. Zielona tęsknota za utraconym  Z perspektywy czasu sądzę, że z tych resztek, co jeszcze mamy również niewiele pozostanie. Zapanuje sztuczna monokultura, gdzie sztuczny wyhodowany człowiek podzieli los genetycznie zmodyfikowanego drzewa... 

Dziwy leśne...
Śródleśny zbiornik w rezerwacie przyrody ''Modła''.
Fragment dąbrowy.
rezerwat ''Modła''.
Wracając do domu nasze leśne odkrycia nazwaliśmy ''igłami w stogu..., liści'' ponieważ tak bardzo ucieszyły one nasze oczy i intymne wrażliwości. I co ważne, ja z kumplem  po długich poszukiwaniach tych  igiełek- odkryliśmy je na nowo! To wielka frajda, bo kto wie, czy następnym pokoleniom będzie to dane?

Tego samego i Wam życzę podczas waszych wędrówek.

Korzystałem ze źródeł:
 http://www.ciechanow.powiat.pl/content.php?cms_id=850
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz