niedziela, 26 lutego 2012

Olsy - lasy mokradeł

Olsy przynależą obecnie do najdzikszych zbiorowisk leśnych w Polsce.Ze względu na ich trudno dostępny charakter,bagna,torfowiska i moczarowe gęstwa roślin są najlepszą ostoją dla ptactwa i zwierząt.W tym żurawi i bociana czarnego.Łosie mają tam swoje mateczniki.
Jesienny ols w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym
 Głównym gatunkiem lasotwórczym,który tu panuje to olsza czarna z domieszką jesionu, brzozy i świerka.Biotop olsów nie można pomylić z żadnym innym typem naszych lasów.Jego wizualną cechą tak bardzo różniącą się od grądów czy dąbrów są rosnące drzewa na kępach wokół korzeni i mchów. Często ponad lustro wody osiągającej 1m. wysokości.Rzec można zatem,że to lasy astrefowe-warunkujące czynniki genetyczne dla warunków lokalnych na bagnach i torfowiskach.
Flora olsów
Obfity podszyt stanowią dla niego wszelkiego rodzaju paprocie, pokrzywska,czasem zdziczały chmiel oraz mchy.Z flory napotkać można:knieć błotną, kosaćce, przytulię błotną -a jak ma się szczęście to również ponętnie zwisające kwiatuszki psianki.Ols jest także wielką ostoją dla zaskrońców i gniewosza,niezliczonej ilości żab i ropuch.Tam mogą składać skrzek i rozmnażać się.
Piękne lasy z olsów w okolicach Płocka możemy jeszcze podziwiać w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym -np. w dolinie Skrwy Lewej nieopodal Soczewki i w rezerwacie przyrody " Gościąż ".Mam tu na myśli jego bagienne otoczenie wokół misy jeziora.Dla szczerego miłośnika przyrody to piękna enklawa naturalnych ostępów.Kolejne są też na niewielkich ciekach Wierzbicy i Skrwy Prawej Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego.
Ols pośród korzeni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz