sobota, 10 marca 2012

Oleica fioletowa (Meloe violaceus)


 Oleica Fioletowa (Meloe violaceus) pochodzi z rzędu chrząszczy (Coleoptera) z rodziny oleicowatych.Należy do rzadko spotykanych gatunków entomofauny rodzimej.Zdarza się lokalna jakaś większa populacja ale muszą być spełnione kilkadziesiąt ze sobą powiązanych okoliczności. Zeszłej wiosny z grupką przyjaciół byliśmy nad rzeką Skrwą Prawą w okolicach wczesnośredniowiecznego grodziska w Grodni.Tam mieliśmy to szczęście i podziwialiśmy te niezwykłe owady.
W Europie Środkowej odnotowano występowanie 15 gatunków oleic.Jest sporym owadem osiągającym od 10 do 32 mm ,z czego samice są zawsze większe.W razie zagrożenia wydziela trującą oleistą ciecz.Samica może złożyć do 10 tyś. jajeczek,lecz zaledwie ich znikomy odsetek dożywa formy dojrzałej.Fakt ten spowodowany jest dość skomplikowanym cyklem rozwojowym naszej bohaterki.Ze złożonych na ziemi jaj wykluwają się larwy,które wspinają się na kwitnące rośliny zielne.Tam żywią się pyłkiem wyczekując potencjalnego żywiciela jakim najczęściej stają się dzikie pszczoły.Przyczepiają się do odnóży pszczoły w ten sposób dostając się do jej gniazda.Tutaj larwy naszej pasożytnicy zjadają pszczele jaja i oczywiście zajmują ich miejsca.Dalej jedzą nektar niczego nieświadomych gospodyń i pyłek przynoszony przez pszczoły.
Po kilku wylinkach larwy przekształcają się w nibypoczwarki,a potem we właściwe poczwarki by ostatecznie osiągnąć formę dojrzałego owada...Zajada się wtedy zielonymi częściami roślin.
Oleice preferują obszary trawiaste i suchsze tereny skrajów młodych lasów.Zarośla i łąki a także okrajkowe stanowiska gęstwin lubią bezspornie.Tereny nad Skrwą Prawą są takimi dogodnymi siedliskami .O czym naocznie mogłem się przekonać.Mimo,że należy do pasożytujących łobuziaków polskiej entomofauny są jej jednym z piękniejszych klejnocików.
Podziwiajmy ją zatem jeśli ją kiedyś spotkacie.Polska przyroda tak szybko ubożeje...
Rzeka Skrwa Prawa -maj 2011 r.(ok. Grodni.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz