niedziela, 4 marca 2012

Wystawa Radka Pytelewskiego

Autor wystawy: Radek Pytelewski

prace Radka Pytelewskiego

malarstwo samouka z Miszewa
W galerii Sputnik w Płocku-Radziwiu miałem niebywałą sposobność obcowania z wyobraźnią tego artysty.Jest dla niego wrotami do świata,którego doświadczają nieliczni.Radek Pytelewski jest jednym z takich szczęśliwców.Odnajduje się tam bardzo dobrze,czerpiąc inspiracje do swoich dzieł i wytworów ukolorowanych tak głęboko w realność teraźniejszości,że aż onieśmiela i zawstydza.
Często blisko im do czegoś co nie sposób określić słowem sensownym.Raczej ociera się o bajkowość i szerokowymiarową spontaniczną siłę.Mocno ją odczuwałem zważywszy na fakt,że mają korzenie w tym,co artysta przeżył za młodu.
Jego spojrzenie na otaczający świat jest nieco inne.Przelewa je na płótno wykonując swoje prace w różnych technikach.Od farby olejnej po pastele,akwarele,akryl aż po markery i plastelinę.Za swoich mistrzów uważa Wyspiańskiego,Matissa,Picassa i Moneta.Daje się zauważyć fascynację Pytelewskiego tymi postaciami światowego malarstwa.Nie ustępuje ich geniuszowi i pasji.
We snach poznaje to,co namaluje.Staje się ich ratownikiem.Polecam wszystkim aby zapoznali się z tą miszewską sztuką człowieka,gdzie ślad nie jest tylko pustym odciskiem na leśnej ściółce ale także jej najpiękniejszym odwzorowaniem duszy.
Od 2000 roku Radek Pytelewski jest mieszkańcem Domu Pomocy Społecznej w Nowym Miszewie " Nad Jarem". Warto,żeby to,co tworzy zagościło w naszych zaganianych wrażliwościach.Może wówczas odkryjemy nasze lepsze stany świadomych intencji.Zdołamy na nowo być dziećmi...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz