piątek, 13 września 2013

Nasze korzenie-najnowszy numer periodyka

Już we wtorek 17 września o godz. 17.00 w Muzeum Mazowieckim w Płocku  zostanie zaprezentowany 4 numer półrocznika regionalistycznego pt. '' Nasze korzenie''. Ten niezwykły periodyk obejmujący swym zasięgiem tematycznym powiaty: płoński, sierpecki , gostyniński i płocki i tym razem sprawi swoim czytelnikom garść niespodzianek.. Na jego łamach znowu zagości świat przyrody, historii, etnografii, archeologii  oraz wspomnienia i wywiady o ludziach z naszego regionu. Co istotne na najwyższym intelektualnym poziomie naukowym i wydawniczym. Całość obejmować będzie aż 130 stronic !

Podczas inauguracji najnowszego numeru Naszych korzenii okrasi ją pokaz wystawy planszowej połączony z multimedialną prezentacją i wykładem dr. Tomasza Kordali i Zbigniewa Miecznikowskiego pt. Poszukiwania grobu generała Piotra Bontemps [1777-1840]. Jest ono pokłosiem majowych wykopalisk archeologicznych , które miały miejsce w Płocku-Imielnicy  i zakończyły się odnalezieniem pochówku generała wraz z małżonką. Dla lokalnej historii sukces poszukiwań archeologów z Muzeum Mazowieckiego jest bardzo ważny.  Utrwala on głęboko w świadomości regionalistów dumę z tzw. Małej Ojczyzny. 
Fragment wykopalisk archeologicznych -w poszukiwaniu generała Bontemps.
Całość relacji z inauguracji periodyku Naszych korzenii postaram się zamieścić na blogu wraz z dokumentacją fotograficzną. i swoimi najświeższymi refleksjami. Zarówno autorom artykułów jak i pracownikom Muzeum po prostu  się to się należy. Gdyby nie ich praca i zaangażowanie los Naszych korzenii mógłby podzielić inne zapomniane już czasopisma lokalne. Fakt, że samorząd województwa  mazowieckiego obciął 10% budżetu muzeum świadczy o tym dobitnie... Mimo to czasopismo wbrew przeciwnościom skąpych instytucji państwowych [sić!] ujrzy światło dzienne.

Zapraszam serdecznie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz