środa, 29 stycznia 2014

Prof. Władysław Smoleński {1851-1926} darczyńca Towarzystwa Naukowego Płockiego-sesja naukowa  W dniu wczorajszym w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego miałem przyjemność uczestniczyć   w sesji naukowej wraz z otwarciem wystawy poświęconej profesorowi.Władysławowi Smoleńskiemu. Pretekstem do powyższej uroczystości była zachowana spuścizna po znamienitym badaczu polskiej historii-w postaci księgozbiorów, starodruków i osobistych korespondencji.
W środku : pani Grażyna Szumlicka-Rychlik-dyr. Biblioteki im. Zielińskich w Płocku oraz z prawej: pani Iwona Tandecka -prezes Zarządu Fundacji " Fundusz Grantowy dla Płocka".
   Zanim doszło do zorganizowania wystawy zebranych przez profesora różnych bezcenności warto wspomnieć o wielkiej hojności fundacji " Fundusz Grantowy dla Płocka " w ramach projektu " Konserwacja archiwaliów Biblioteki im. Zielińskich TNP. Właśnie dzęki finansowemu wsparciu dla Towarzystwa odnowiono i uratowano przed  zniszczeniem kilkanaście starodruków przekazanych przez Smoleńskiego w 1926 roku Towarzystwu Naukowemu Płockiemu.
  O godzinie 17.00 sesję naukową otworzył Wiceprezes TNP p.dr Marian Chudzyński. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Dyrektor Biblioteki im. Zielińskich w Płocku p. mgr. Grażyna Szumlicka-Rychlik, która w lapidarnym skrócie przedstawiła stan i zasoby archiwaliów po profesorze Smoleńskim. Następnie głos zabrała mgr. Iwona Tandecka, Prezes Zarządu wspomnianej fundacji, nie kryjąc swojej radości z możliwości konserwacji zabytkowych ksiąg z XVI-XVIII wieku. Po tym wstępie zebrani goście mogli zapoznać się z interesującymi odczytami o prof. Władysławie Smoleńskim. Pierwszym z prelegentów, który w konkretny sposób objaśnił nietuzinkową postać kolekcjonera wspomnianych ksiąg był p.dr. Tomasz Piekarski, Dyrektor Archiwum Państwowego w Płocku. Tytuł prelekcji:"Władysław Smoleński-wybitny historyk Polski". Jedną z takich mało znanych ciekawostek o której wspomniał w swoim odczycie pan Piekarski -był fakt propozycji Józefa Piłsudskiego w 1918 roku teki premiera dla Władysława Smoleńskiego! Profesor odmówił.

 W drugim referacie pt. "Spuścizna prof. Władysława Smoleńskiego przekazana Towarzystwu Naukowemu Płockiemu", Pani Prof. nadzw. dr. hab.Anny Marii Stogowskiej w ujmujący sposób opowiadał o życiu naukowym i pasji historycznej naszego bohatera. Autorka odczytu nie zapomniała dodać wielu faktów z życia naukowego i osobistego.Także szacunku jakim się cieszył pośród młodzieży którą uczył. Zarówno w Płocku jak i na innych uczelniach. Od siebie dodam, że w Płocku nazywany był przez tutejsze uczennice "Smołą" . I wcale nie był to jakiś nieprzyzwoity epitet... Miło było wysłuchać pani Stogowskiej, tym bardziej, że jest ona jedną z nielicznych osób w Płocku zafascynowanych osobą Smoleńskiego. Świadczy o tym zebrany materiał, z opracowanych już listów profesora z innymi znanymi podówczas osobami.{liczy on 159 nazwisk}. Znajdują się tam pisarze, artyści, ludzie nauki. Ten plon pracy naukowej  pani Stogowskiej czeka na wydanie książkowe już od wielu lat. Wielka szkoda, że nie jest wykorzystana przez dzisiejszych wydawców...

List Józefa Ignacego Kraszewskiego.

  Po wysłuchaniu obu referatów miała miejsce dość ożywiona dyskusja po której wszystkich uczestników  sesji  poproszono aby przeszli na otwarcie wystawy prezentującą część spuścizny profesora, którą przekazał Towarzystwu. Były tam wspomniane odrestaurowane starodruki, księgozbiory, fotografie oraz korespondencja. Znaleść tam można wiele unikatowych reprodukcji dzieł Smoleńskiego, które wydał z dziedziny historii. Niezwykłe są również osobiste pamiątki np. osobisty dzienniczek profesora.

Portret olejny profesora Władysława Smoleńskiego- na wystawie.

   Wystawa pt. " Prof. Władysław Smoleński {1851-1926}darczyńca Towarzystwa Naukowego Płockiego" będzie czynna w siedzibie TNP do końca lutego 2014 roku w poniedziałki, wtoki, środy, piątki w godz. 8.00-15.00, oraz w czwartki w godz. 10.00-18.00. Wstęp jest wolny ! Zachęcam wszystkich gorąco do odwiedzin wystawy-myślę, że zwykły laik doceni kunszt profesora. Tytana pracy naukowej i poczciwego społecznika i patrioty.  Korzystajcie z okazji, skoro jest taka możliwość.
     
    

  

   

   

   

  

2 komentarze:

  1. Dzięki Sławku za ten wpis. Ta sesja naukowa była naprawdę bardzo ciekawa no i oczywiście miło było się spotkać i pogadać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cześć Kotek. Faktycznie zarówno sesja naukowa jak i otwarta wystawa w TNP zasługiwały chociażby na wpis na blogu. Uroczystość godna prof. Smoleńskiego. Cieszy, że jeszcze o nim pamiętają.

    OdpowiedzUsuń