wtorek, 25 marca 2014

Tradycja Mazowsza-powiat sierpecki. Przewodnik subiektywny

  Trzymam w dłoniach publikację poświęconą szeroko rozumianej Ziemi Sierpeckiej. Wskrzesił ją do życia jegomość, który piórem, sercem i pamięcią oddał jej swoją duszę. Świadomy tego, skąd pochodzi, kim jest i z jakiej spuścizny historyczno-kulturowej wyrósł. Przydrożne krzyże, jakiś zapomniany wiejski cmentarzyk, dworek ukryty w gąszczu starych drzew i droga przed siebie- oto z czym zbratał się twórca pierwszego przewodnika po powiecie sierpeckim: Paweł Bogdan Gąsiorowski.
                                                                                                                                                                   
Paweł B. Gąsiorowski- regionalista i badacz Mazowsza i Ziemi Dobrzyńskiej.Paweł  B. Gąsiorowski z p. dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu Marią Wiśniewską na inauguracji promocji przewodnika.
 Kiedy ujrzałem Pawła-po raz pierwszy, rzuciła mi się w oczy jego bujna i długa broda w odcieniu babiego lata. Uważny wzrok wpatrzony we mnie oraz mnisia uważność podczas rozmowy. Dziś to nader rzadki przejaw osobistej kultury dla drugiego człowieka. Już wtedy coś mi podpowiadało, że jest on kimś absolutnie autentycznym  w dziedzinie, której się poświęca. Jak podchodzi do spraw regionalizmu, historii, tradycji i etnografii, którym jest po dziś wierny. Pasja dla swojej  Sierpecczyzny, stanowi o  istocie jego żmudnych dociekań i poszukiwań naukowych.

Strona tytułowa publikacji.
   Dowodem tegoż 20 marca 2014 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sierpcu nastąpiła promocja wspomnianego powyżej przewodnika obrazującego walory krajobrazowe, historyczne i kulturowe powiatu sierpeckiego. Jego tytuł brzmi: Tradycja Mazowsza-powiat sierpecki. Dzieło to liczące 168 stronic zostało wydane w ramach edycji  tzw. Przewodników Subiektywnych opisujących poszczególne regiony Mazowsza. Do tej pory wyszło 27  lokalnych opracowań regionalistycznych {od 2004 roku}Wydawcami są Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Agencja Wydawnicza EGROS z Warszawy.

Zawartość przewodnika.

   Przewodnik jest nieocenioną kopalnią wszelakich informacji-począwszy od heraldyki, genealogii,  bogactwa przyrodniczego oraz pamiątek historycznych z kultami religijnymi włącznie. Okraszają go unikalne zdjęcia z wieloletnich dokumentacji autora. Niestety, wiele z uwiecznionych na fotografiach obiektów już nie istnieje. Pawłowy dziejopis opisał aż 38 miejscowości w granicach obecnego powiatu, nie pomijając przy tym mapek, rycin oraz biogramów zasłużonych osób dla regionu. Autor pokusił się także o przedstawienie na końcu książki oferty kulturalno- turystycznej, gdzie znajdziemy tam adresy i telefony do różnych instytucji regionalnych. Świadczy to o ogromnej skrupulatności badacza.

Mam z dedykacją :)

 Przewodnik Tradycja Mazowsza- powiat sierpecki ma swoje należne miejsce w moim osobistym księgozbiorze...Myślę, iż niejednokrotnie będę do niego powracać w swoich domowych cichościach. Pora najwyższa, ażeby lepiej poznać opisywane zakątki objechawszy je rowerem, tak jak uczynił to autor sierpeckiego tomu.

   Paweł B.Gąsiorowski jest rodowitym sierpczaninem. Z zawodu historyk a z zamiłowania genealog i heraldyk. Badacz wielu mazowieckich rodzin ziemiańskich . Współzałożyciel i prezes Bydgoskiego Towarzystwa Heraldyczno-Genealogicznego oraz członek  Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. Regionalista Mazowsza płockiego oraz Ziemi Dobrzyńskiej. Autor ponad 100 artykułów naukowych i popularnonaukowych w prasie lokalnej. Napisał kilka pozycji książkowych, np. Nekropolie Ziemi Sierpeckiej {2005}i Fryderyk Chopin w Rościszewie {2010}.Współpracuje z ""Sierpeckimi Rozmaitościami", oraz ""Naszymi korzeniami"". Mieszka w Bydgoszczy.

   Pawle, jesteś dla mnie Tołstojem Ziemi Sierpeckiej ! :)  Chylę czoło...
Zdjęcia dzięki uprzejmości Pawła- dziękuję!

  

   

   
   

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz