wtorek, 19 sierpnia 2014

Uroczystości powtórnego pochówku dawnych dziedziców Gulczewa Piotra i Róży małżonków Bontemps w Imielnicy-Zaproszenie


W sobotę 23 sierpnia 2014 roku o godzinie 11.00 w kościele parafialnym w płockiej Imielnicy pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego i Biskupa Płockiego Piotra Libery, odbędą się uroczystości związane z powtórnym pochówkiem dziedziców Gulczewa, Piotra i Róży Bontemps.


Początki wykopalisk archeologicznych prowadzonych przez archeologów z  Muzeum Mazowieckiego w Płocku
Uroczystości pogrzebowe będą wieńczyć pierwszy etap prac nad sylwetką generała Piotra Bontemps. Była to kwerenda źródłowa, badania wykopaliskowe mające na celu odnalezienie krypty starego kościoła imielnickiego ze szczątkami małżeństwa Bontemps oraz analizę antropologiczną szczątków. Podczas badań archeologicznych przeprowadzonych przez pracowników Działu Archeologii MMP pod kierunkiem dr Tomasza Kordali w dniach 7-27 maja 2013 na terenie byłego kościoła św. Jakuba w Imielnicy (ul. Mazura-Gościniec) odnaleziono kryptę, w której w 1840 roku pochowano gen. Piotra Bontemps, a 13 lat później złożono ciało jego żony, Róży Eleonory z Monfreullów.

Pierwsze badania i dokumentacja. stanowiska.
Szczątki ludzkie z dawnego przykościelnego cmentarzyka.  Również i one zostały zabezpieczone.
Na program sierpniowych uroczystości złożą się Msza Święta, ponowny pogrzeb doczesnych szczątków generałostwa, odsłonięcie tablicy nagrobkowej autorstwa Stanisława Płuciennika we wnętrzu kościoła parafialnego oraz armatnia salwa honorowa oddana przez grupy rekonstrukcyjne z Płocka i Warszawy uczestniczące w pogrzebie. W uroczystościach wezmą udział potomkowie generała, przedstawiciele ambasady Republiki Francuskiej i grupy rekonstrukcyjne.

Potomkowie generała  [ z lewej] z dr. Tomaszem Kordalą z Muzeum Mazowieckiego w Płocku podczas oględzin prac wykopaliskowych..
Odnalezione trumny generałostwa Bontemps...
Organizatorami pochówku małżeństwa Bontemps są Muzeum Mazowieckie w Płocku, Urząd Miasta Płocka i Parafia Rzymskokatolicka Św. Jakuba Apostoła w Imielnicy.

Tekst i informacje o pochówku generałostwa Piotra i Róży Eleonory Bontemps wykorzystałem ze strony Muzeum Mazowieckiego w Płocku:  http://www.muzeumplock.art.pl/

Fotografie z prac wykopaliskowych są mojego autorstwa.

Okolice Płocka.
Serdecznie zapraszamy na te niezwykłe uroczystości pogrzebowe. W pewien sposób to święto lokalnej historii, której możemy być świadkami...

3 komentarze:

  1. http://www.tvp.pl/warszawa/aktualnosci-z-regionu/inne/konkurs-urokliwe-miejsca-mazowsza/16477946

    OdpowiedzUsuń
  2. http://www.tvp.pl/warszawa/aktualnosci-z-regionu/inne/konkurs-urokliwe-miejsca-mazowsza

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję, obejrzałem. :) Pomyślę.

    OdpowiedzUsuń