niedziela, 5 października 2014

Pisarz Wiesław Myśliwski w Książnicy Płockiej

W budynku Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego w Płocku odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej: ''Którzy tworzyli wolność...'' Została ona poświęcona wybranym autorom, dla których tematyka wolności odgrywała wielkie znaczenie w ich pisarstwie. Jednym z gości i jednocześnie bohater owego wernisażu był gigant polskiej literatury, pan Wiesław Myśliwski. Twórca takich dzieł jak ''Widnokrąg'', oraz pamiętny '' Traktat o łuskaniu fasoli''. Dwukrotny laureat literackiej Nagrody Nike.

Wiesław Myśliwski podczas podpisywania swoich książek.
W otoczeniu podobizn z fotografiami pisarzy i poetów zebrani płocczanie mieli niebywałą przyjemność wysłuchać rozmowy pana Myśliwskiego z prowadzącą spotkanie Renatą Kraszewską. Konwersacja przebiegała kilkoma etapami, koncentrując się to na idei wolności człowieka, jej roli w jego życiu oraz drodze, w jaki sposób do niej dochodzi. Następnie pisarz  w intrygujący, acz prosty sposób opowiadał o swojej twórczości, pracy nad napisanymi książkami i o postaciach ze stronic opisanych historii. Całość przeplatana z wysmakowanymi fraszkami i żarcikami pana Wiesława. To, co mnie szczególnie urzekło, to rodzaj komunikacji z czytelnikami, wielki szacunek dla wypowiadanego słowa i święte prawo czytelnika dla interpretacji jego dzieł.

I podczas rozmowy z czytelnikami .
Przysłuchując się słowom mistrza, miałem wrażenie, że dostąpiłem ku czemuś, co wspaniałe w polskim  humanizmie- myślom mędrca, który naucza ale nie poucza....  Była w niej mowa o godności człowieka,o tym jak dochować wierności samemu sobie, choć często przy tym nie ufając temu, co żyje w nas samych. To trudna rzecz, sam pisarz przyznał się do tej słabości.  Twardo jednocześnie zaznaczając jak nie znosi pozoranctwa i obłudy. Choćby pisarzy fotografowanych przy biurkach z minami wszystkowiedzącymi, współczesnymi celebrytami i wszechogarniającą modą na obnażanie czyiś prywatności.
Cóż, nie sposób się z tym nie zgodzić..

W trakcie spotkania...
Pamiątkowy wpis do książki.
Jak powiedział pan Wiesław: '' Każdy człowiek składa się wyłącznie z fragmentów", Po tym spotkaniu mam nieodparte wrażenie scalenia z moją pamięcią.  Może jednak myli się autor ''Widnokręgu'', który powątpiewa w pamięć pamięci sprzed lat? Na pewno jest ona wybiórcza, cząstkowa po latach egzystencji-jakże często tak bywa. Mimo to, wierzyć będę, że na zawsze utrwali mi się ono w tym wewnętrznym moim zapamiętaniu. Oby! Nie chcę utracić takiego bogactwa.

Plakat informujący o wystawie.
Fragment wystawy- poczciwy Herbert...
Młody Konwicki. I gdzie tu klepsydra czasu :)
Miłosz, jak zawsze gdzieś w chmurach :)

Typowy Sławomir Mrożek :)
Poeta Gajcy...
i poeta Baczyński
Niedawno zmarły Tadeusz Różewicz....
Jerzy Ficowski- odkrywca poetki cygańskiej Papuszy.
Elegant Gombrowicz :)
Olga Tokarczuk- jedna z nielicznych pisarek poruszająca temat przyrody.
Porządny Miron- jego pamiętnik z Powstania Warszawskiego to majstersztyk...
Gustaw Herling Grudziński.
Na wernisażu pt. '' Którzy tworzyli wolność...'', miałem szczęście zobaczyć twarze polskich pisarzy z tej ludzkiej, a tak głęboko mądrej strony. Cytaty kiedyś zapisane albo wypowiedziane mogą dziś posłużyć za wzór w poszukiwaniu tej własnej wolności. Bywa, że są przewrotne, komiczne jak u Mrożka. Lecz dzięki temu, ten, kto się z nimi zapoznaje ma szansę pomyśleć nad tym, co autor miał na myśli :)

Mieszkańcy Płocka na spotkaniu z mistrzem Myśliwskim.
 Ze swojej strony muszę koniecznie wyrazić moje osobiste podziękowania dyrekcji i pracownikom Książnicy Płockiej w Płocku za genialny [!!!] moim zdaniem sposób ukazania wystawy. Jest przejrzysta, z celnym wyborem cytatów samych bohaterów oraz rzadkiej urody fotografiami. A co najbardziej cieszy, sławiącej polską, rodzimą literaturę....  Zaproszenie mistrza Myśliwskiego to był przysłowiowy rodzynek na torcie.

Serdecznie zapraszam na wystawę, która czynna będzie do 29 listopada 2014 roku. Przy okazji warto zerknąć na nową stronę internetową Książnicy:  http://www.bibl.plock.pl/

Naprawdę warto tam być. W oszklonych gablotach można podziwiać niektóre wydane książkowe dzieła naszych mistrzów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz