poniedziałek, 6 października 2014

Zapowiedź książkowej monografii wyszogrodzkiego mostu w Muzeum Wisły

Któż nie pamięta skrzypienia drewnianych belek pod stopami wyszogrodzkiego staruszka?  Prześwitów szpar na głównym trakcie mostu, albo na poboczu drogi. Cudowne drewniane schodki prowadzące ku wiślanej Konfederatce. I ten dziwny zapach przesuszonego drewna..... I jesienne mgły. Ja pamiętam. Szczególnie jeden moment podczas jazdy rowerem, kiedy przednim kołem zaryłem w jasnej dziurze mostu.

Dr. inż. Marek Mistewicz podczas wykładu.
W siedzibie Muzeum Wisły w Wyszogrodzie 19 września 2014 roku, odbyła się prezentacja przygotowywanej do druku monografii dr. inż. Marka Mistewicza o wyszogrodzkim moście. Wydanie dzieła planuje się na 2015 rok, w okolicach wiosna-jesień. Będzie to pierwszy tak obszernie udokumentowany zbiór dokumentów, rysunków i fotografii o moście. Również  cała historia inżynierii o przeprawach mostowych w tym miejscu i ludziach, ratujących go przed katastrofą. O wielu już zapomnianych. Monografię wyda Instytut Badawczy Dróg i Mostów w Warszawie w ramach serii zeszytów -Studia i materiały.

Wyszogrodzianie słuchający wykładu pana Marka.
Dyskusja...
Pan Marek Mistewicz z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie w sposób niezwykle rzetelny opowiadał zebranym wyszogrodzianom o różnych tajemnicach i ciekawostkach drewnianego zabytku. Przedstawił biogram polskich konstruktorów, związanych z mostem i  dramatyczne dzieje przeprawy podczas okupacji wojennych. Nawiązał także do największej mostowej katastrofy z międzywojnia lat dwudziestych, kiedy runęły filary mostu , a potem wysiłek państwa polskiego o jego odbudowę i poprawki konstrukcyjne. Rzeczy znane jedynie wąskiej grupie specjalistów z tej dziedziny.
Całość wykładu okrasił pokaz  slajdów z komentarzem prelegenta przedstawiające z różnych okresów użytkowania przeprawy rzadko pokazywane fotografie i ryciny.. Niektóre znajdują się w Niemczech... Monografia pt. '' Dawny most przez Wisłę w Wyszogrodzie'',  w chwili obecnej jest w formie maszynopisu, który można było przejrzeć i ocenić. Sam autor nadmieniał, iż z pewnością ulegnie ona pewnym poprawkom i doszlifowaniu. Tym bardziej, że kilkoro pasjonatów wyszogrodzkiego grodu dysponuje nigdzie nie publikowanymi zdjęciami mostu. Z czego autor był niezmiernie szczęśliwy. Jednym z powodów zapowiedzi monografii o wyszogrodzkim moście był apel pana Marka o użyczenie jakichś fotek od wyszogrodzian. Myślę, że się nie zawiódł.

Goście z Warszawy.
Pan Marek Mistewicz z pasjonatem historii Wyszogrodu.
Wykład zakończyła dyskusja mieszkańców z autorem zapowiedzianej monografii, niektóre wspomnienia i uwagi skupiły się na ludziach z tego miasta, którzy pracowali przy jego remontach i odbudowie. W trakcie rozmowy pan Marek Mistewicz przedstawił szczegółowe: ekonomiczne i gospodarcze powody przemawiające za tym, aby staruszka rozebrać. Argumenty były bardzo mocne. Koszty remontów przewyższały by aktualne nakłady na nowo użytkowaną przeprawę, która zastąpiła poprzednika. A jednak szkoda go, bo należał do wyjątków inżynierii mostowej słynący  na cały nasz kontynent. Wszak był on najdłuższym drewnianym mostem w Europie...

Zachowany przyczółek starego mostu drewnianego w Wyszogrodzie.
Ekspozycja muzealna w Muzeum Wisły w Wyszogrodzie.
Dyr. Zdzisław Leszczyński oprowadzający gości po muzeum.
Fragment wystawy w muzeum.
Ludzie Wisły...
Żydzi Ziemi Wyszogrodzkiej.
Fragment ekspozycji poświęconej rzece Wiśle.
Dział archeologii.
Zaproszeni goście zostali oprowadzeni przez dyrektora Muzeum Wisły w Wyszogrodzie  p.Zdzisława Leszczyńskiego. Opowiadał on o aktualnej wystawie Kampanii Wrześniowej nad Bzurą 1939 roku, a także zebranych eksponatach i historii regionu. Działy archeologii, wodniactwa związanego z ludźmi Wisły, oraz tutejszej społeczności żydowskiej mocno przyciągały uwagę. Widać, że Muzeum prężnie się rozwija. Oby tak dalej.
Warto je odwiedzić- zapraszam gorąco.

Przepraszam za tak opóźnioną relację  na blogu- czasami po prostu nie wyrabiam z wieloma sprawami. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz