czwartek, 19 listopada 2015

Zaproszenie- projekt:Ocalić wspomnienia-lokalną historię


W lokalnym Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w miejscowości Słupno nastąpi finalne zakończenie projektu: Ocalić wspomnienia-Lokalną historię. Jej zwieńczeniem będzie wydanie z tej okazji ok. 40 stronicowej książeczki z zebranych przez tutejszą młodzież historii z dawnego życia mieszkańców gminy oraz ościennych wsi. Książeczka ma być bezpłatna. [ograniczona ilość!].

Idea tegoż projektu zasługuje na największe uznanie. Uczy młodego pokolenia szacunku dla swojej Małej Ojczyzny, przypominając o tożsamości kulturowej i własnych korzeniach. Uratowane wspomnienia są plonem rozmów uczniów słupnowskiej placówki i wolontariuszy GOPS ze swoimi najbliższymi. Czasem z sąsiadami. Mówią o wydarzeniach z przeszłości, miejscach których już nie ma, oraz o ludziach co dawno od nas odeszli. Tłem jest krajobraz, pożółkłe zdjęcia, pamięć i swojskość tak ważna dla każdych mikro społeczności. 


Więcej szczegółów zamieszczę w kolejnym poście, gdy ochłonę po uroczystościach szkolnych. A zapowiada się uroczyście. Zdjęcia i osobiste wrażenia wyczerpująco zamieszczę na blogu. Wtedy okaże się co pominąłem, lub o czym zapomniałem.

Jeśli ktoś z was ma okazję i czas zachęcam do uczestnictwa w zakończeniu projektu o którym wyżej. Sądzę, że należy docenić wysiłek zarówno pomysłodawców jak i uczniów w ratowaniu  lokalnych wspomnień. Ślad historii zawsze stanowił o istocie  mazowieckiego regionalizmu. Tradycja po przodkach zobowiązuje.

Otwarcie uroczystości nastąpi dnia 23 listopada o godz. 14.00 w Słupnie, gmina Słupno [powiat płocki.].

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz